Wybór pierwszego pupila dla malucha: świeża perspektywa

Decyzja o przyjęciu zwierzęcia do domu, w którym żyje małe dziecko, wymaga starannego rozważenia. Pragnienie posiadania pierwszego zwierzątka jest naturalne u młodych dzieci, ale z tym pragnieniem idzie też duże zobowiązanie i obowiązek zapewnienia bezpiecznego środowiska zarówno dla małego zwierzaka, jak i dla samego dziecka. Specjaliści od opieki nad zwierzętami sugerują, że jako początkowe doświadczenie w posiadaniu zwierząt domowych, najbezpieczniej jest zdecydować się na mniejsze, mniej wymagające gatunki, które jednocześnie dostarczą mnóstwo radości.

Absolutnie niezaprzeczalne jest to, że każde zwierzę ma swoje unikalne potrzeby i wymagania, które muszą być spełnione. Psychologowie są jednak zgodni co do tego, że posiadanie zwierzaka we własnym domu ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka – stymulując jego rozwój fizyczny, kształtując empatię i odpowiedzialność, budując pewność siebie oraz pomagając radzić sobie ze stresem. Interakcja z zwierzętami również korzystnie wpływa na zdolności komunikacyjne dziecka, umacnia więzi rodzinne i wpaja szacunek do wszystkich żyjących istot. Jednak pytanie, które zwierzę wybrać jako pierwsze, pozostaje otwarte.

Interesujące gatunki gryzoni zdobywają uwagę specjalistów

Świnka morska jest wśród weterynarzy najczęściej zalecanym gatunkiem dla pierwszego zwierzęcia domowego dla dziecka. Ten miły gryzoń o znacznej wielkości charakteryzuje się bardzo spokojnym charakterem i chęcią towarzyszenia ludziom, a także dobrze toleruje dotyk i pieszczoty. Świnki morskie są najczęściej aktywne w ciągu dnia, co zapewnia wiele możliwości do obserwacji i bliskiej interakcji. Mieszkają one w klatkach, co umożliwia łatwe kontrolowanie ich przestrzeni, a w razie potrzeby również jej ograniczenie. Świnki morskie nie uciekają ani nie ukrywają się za meblami; tolerują głaskanie i nawet przytulanie – rzadko zdarza się, aby ugryzły, choć w skrajnych przypadkach mogą delikatnie podrapać.

Świnki morskie cieszą się popularnością również ze względu na fakt, że można je karmić owocami i warzywami, co sprawia dzieciom ogromną frajdę. Wadą może być jednak konieczność czyszczenia dywanów z odchodów – trzeba to robić regularnie. Świnki morskie są zwierzętami społecznymi, dlatego zaleca się posiadanie co najmniej dwóch osobników.

W różnych źródłach można natknąć się na sugestię, że dobre jako pierwsze zwierzę dla dziecka mogą okazać się także chomik lub szczur. Opinie na ten temat są jednak podzielone. Chociaż chomiki są małe i urocze, co sprawia, że nie zajmują dużo miejsca, a ich skłonność do samotnego trybu życia eliminuje konieczność posiadania więcej niż jednego egzemplarza, to jednak są one zwierzętami nocnymi, generującymi wiele hałasu. Ponadto, ich ciała są bardzo delikatne i mogą łatwo ulec uszkodzeniu przez dziecko. Dlatego jeżeli decyzja padnie na chomika, lepszym wyborem będzie większy gatunek – chomik syryjski.