Reformy dla kandydatów na maturę: więcej czasu na finalny wybór przedmiotów

Od roku 2024, kandydaci do egzaminu maturalnego będą mieli obowiązek złożenia jednej, finalnej deklaracji dotyczącej wybranej przez nich ścieżki egzaminacyjnej. To zmiana wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji, która eliminuje konieczność składania wstępnych deklaracji we wrześniu – co oznacza, że uczniowie dostają więcej czasu na przemyślanie swoich decyzji. Nowe regulacje mają zastosowanie do procedury matury.

Zgodnie z nowo ustalonymi zasadami, uczniowie nie będą musieli już podawać swojego wstępnego planu studiów na początku roku szkolnego. Wcześniejszy system wymagał od maturzystów podjęcia tej decyzji do 30 września. Obecnie jednak, dzięki nowym przepisom, ostateczną decyzję będą musieli podjąć dopiero do 7 lutego roku egzaminacyjnego.

Wprowadzone zmiany dają uczniom dodatkowy czas na przemyślenie swojego wyboru maturalnego. Nie muszą już podejmować ostatecznej decyzji we wrześniu, lecz mają do lutego na wybranie przedmiotów, które będą zdawać na egzaminie maturalnym. To istotne ułatwienie, szczególnie dla tych, którzy dotychczas musieli podejmować decyzje, które nie zawsze były dobrze przemyślane.

Wybór przedmiotów na maturze nie musi być związany z programem nauczania w szkole ponadpodstawowej. To oznacza, że nawet jeśli uczeń nie uczęszczał na dodatkowe lekcje danego przedmiotu, może zdecydować się na jego zdawanie na maturze.

Zgodnie z nowymi przepisami, ostateczny termin składania deklaracji maturalnej to 7 lutego. Absolwenci, którzy chcą skorzystać z elektronicznej formy deklaracji, mają do 15 stycznia na zgłoszenie się do dyrektora szkoły o nadanie loginu i hasła do systemu. To oznacza, że osoby planujące korzystać z tej formy deklaracji muszą zadbać o formalności odpowiednio wcześniej.