Wyniki matur 2024 – niespotykana zdawalność według danych CKE

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) we wtorek, prawie dziewięciu na dziesięć (89,3%) tegorocznych maturzystów otrzymało świadectwo dojrzałości. Statystyki te uwzględniają wyniki egzaminów maturalnych przeprowadzonych podczas głównej sesji majowej, dodatkowej sesji czerwcowej oraz sesji poprawkowej w sierpniu.

Analiza końcowych rezultatów wykazała, że aż 96,1% tegorocznych absolwentów zdało egzamin pisemny z języka polskiego. Co więcej, 91,4% zdobyło zaliczenie na pisemnym egzaminie z matematyki, natomiast najczęściej wybierany język obcy – angielski – okazał się być przeszkodą dla jedynie 3,6% uczniów, skoro aż 96,4% poradziło sobie z nim na poziomie pisemnym. Z kolei, egzamin ustny z języka polskiego i angielskiego zdało odpowiednio 98,8% i 98,4% abiturientów.

Początkowe dane CKE opublikowane w lipcu (obejmujące tylko wyniki z sesji majowej) wskazywały, że egzamin maturalny zdało 84,1% tegorocznych absolwentów. Dodatkowo, 10,4% uczniów, którzy nie sprostali wymaganiom jednego przedmiotu, uzyskali prawo do poprawy. Maturzyści, którzy nie zdali więcej niż jednego przedmiotu, muszą czekać rok na kolejną szansę.

Sprawdzając te wyniki w kontekście roku ubiegłego, CKE w lipcu ogłosiła wstępne dane, z których wynikało, że 84,4% absolwentów zdało egzamin maturalny, a 11,3% miało szansę poprawić wynik. Ostatecznie we wrześniu ubiegłego roku poinformowano, że maturę ostatecznie zdało 89,3% abiturientów.