Plan ograniczenia lekcji religii do jednej godziny tygodniowo w polskich szkołach – Ministerstwo Edukacji rozpoczyna konsultacje

Barbara Nowacka, minister edukacji, zapowiedziała rozpoczęcie konsultacji nad projektem rozporządzenia, które przewiduje ograniczenie nauki religii w szkołach do jedynie jednej godziny tygodniowo. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski i różnych związków wyznaniowych. Ministra oczekuje, że decyzje w sprawie nowych regulacji zostaną podpisane przed końcem bieżącego roku.

Minister Nowacka zauważyła w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia, że już teraz niektóre szkoły zdecydowały się na skrócenie lekcji religii do jednej godziny na tydzień. Powodem takiej decyzji są często braki personelu księży i katechetów. Przykładem może być postawa abp Marka Jędraszewskiego, który wyraził zgodę na takie działanie w kilku przypadkach w tym roku.

Ministra edukacji zwróciła uwagę na potrzebę racjonalnego podejścia do organizacji zajęć. Zauważyła braki kadrowe, a także to, że uczniowie chętniej uczestniczą w zajęciach, które nie są nadmiernie obciążające. Nowacka zauważyła, że intensywność lekcji religii często nie odpowiada oczekiwaniom młodzieży i jedna godzina tygodniowo może w pełni zaspokoić ich potrzeby.

Przyznała, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie posiada precyzyjnych danych dotyczących liczby szkół, które już teraz ograniczyły lekcje religii do jednej godziny na tydzień. Zapowiedziała jednak, że te dane zostaną zebrane w ciągu najbliższych tygodni.

Nowacka poinformowała również, że w planowanym spotkaniu udział wezmą przedstawiciele KEP oraz innych związków wyznaniowych. Celem jest przeprowadzenie formalnych konsultacji i omówienie nowego rozporządzenia. Ministra edukacji oczekuje, że nowe regulacje zostaną podpisane jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Podkreśliła także, że obecne przepisy nie zmuszają dyrektorów szkół do łączenia klas na lekcjach religii. Taka decyzja zależy od indywidualnej oceny potrzeb szkoły przez dyrektora.

Ostatnia nowelizacja rozporządzenia dotycząca organizacji lekcji religii wprowadziła zmiany w kwestii tworzenia grup na tych zajęciach. Zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor szkoły może łączyć w jednej grupie uczniów z różnych roczników i klas, których liczba wynosi siedem lub więcej. W przypadku grup z mniej niż siedmioma uczniami, mogą być dołączone do większych grup.

Nowe regulacje wprowadzają również zasadę, która pozwala na łączenie uczniów klas I-III, IV-VI lub VII i VIII w jedną grupę. Maksymalna liczba osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach w przedszkolach i w klasach I-III szkół podstawowych, to 25, natomiast dla starszych uczniów – 28.

Od roku szkolnego 2024/2025 oceny z religii i etyki nie będą już wliczane do średniej ocen rocznych na świadectwie szkolnym.