Jak samodzielnie nauczyć się języka obcego?

Jak samodzielnie nauczyć się języka obcego?

Samodzielna nauka języka obcego od podstaw może wydawać się trudna, jednak z pewnością nie jest niemożliwa. Dobre planowanie, a także upór i determinacja z pewnością pomogą nam osiągnąć cel, niezależnie od tego, jaki język pragniemy opanować. Na początku warto podjąć decyzję dotyczącą tego, jakich materiałów i sposobów chcemy użyć, aby przyswoić wiedzę oraz umiejętność posługiwania się danym językiem. W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi technologicznemu nauka jest łatwiejsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Mnogość ułatwień i sposobów na efektywną naukę również pozwala na wybranie tego najlepszego dla siebie.

Aplikacje do nauki języków

Praktycznie każdy z nas jest w posiadaniu telefonu, tabletu, czy komputera z dostępem do internetu. Dzięki tym nowoczesnym narzędziom mamy możliwość skorzystania z najróżniejszych aplikacji i programów do nauki języków obcych. Możemy skorzystać zarówno z aplikacji, które mają wbudowany swój własny system nauczania lub z książek z płytami CD, które wymagają od nas nieco większego zaangażowania w kwestii planowania trybu nauczania. Oba te sposoby pozwolą nam nie tylko na naukę, ale również na wykonywanie ćwiczeń, które sprawdzą, czy odpowiednio przyswajamy wiedzę.

Książki językowe

Kolejnym sposobem na naukę mogą być książki przeznaczone do nauki języków takie jak słowniki lub podręczniki przeznaczone do nauki od podstaw, które używane są np. w szkołach językowych. Wybierając książki, musimy pamiętać o tym, że powinna ona zawierać również instrukcje, polecenia i objaśnienia w języku ojczystym. Warto wybrać książki, do których dołączone będą materiały audio na płycie, ponieważ pomoże nam to nauczyć się poprawnej wymowy i osłuchać się z językiem.

Materiały w wybranym języku

Jeśli wybraliśmy język, którego pragniemy się nauczyć, to świetnym sposobem może być wybranie materiałów w tym języku. Możemy zdecydować się na słuchanie piosenek w danym języku, a także oglądanie filmów, czy wiadomości z kraju, w którym posługują się nim na co dzień. Te działania pozwolą nam na osłuchanie się z językiem obcym, a także będą doskonałym sposobem na jego naukę.

Prowadź notatki

Robienie notatek to doskonały sposób na zapamiętywanie różnych rzeczy. W notatniku możemy zapisywać zarówno słówka, jak i całe zdania, a także reguły gramatyczne. Warto robić przejrzyste notatki, a rzeczy, które sprawiają nam trudność zaznaczyć np. kolorowym markerem. Często sposób, w jaki prowadzimy notatki, może nam pomóc lub utrudnić naukę, dlatego warto zaangażować się w ich tworzenie.

Kolorowe karteczki

Jeśli chcemy ułatwić sobie naukę słówek, to przydatne mogą okazać się kolorowe, samoprzylepne karteczki. Warto przykleić je na domowe sprzęty, których często używamy i napisać na nich nazwy mebli, czy przedmiotów w języku, którego planujemy się nauczyć. Za każdym razem podchodząc do łóżka, lodówki, czy pralki będziemy mogli utrwalać sobie, jak ich nazwy brzmią w języku obcym.

Interakcje z ludźmi

Wspaniałym sposobem na utrwalenie języka obcego, a także  szlifowanie oraz rozwijanie umiejętności językowych jest interakcja z ludźmi, którzy posługują się nim na co dzień. Wcale nie musimy wyjeżdżać do innego kraju, aby nawiązać z nimi kontakt. Możemy wybrać lokalny czat, na którym będziemy mogli ćwiczyć umiejętność pisania i czytania w danym języku. Jeśli jednak chcemy trenować rozmowę, to z pomocą przyjdą nam aplikacje językowe, które umożliwiają nagrywanie wypowiedzi i późniejsze otrzymywanie ocen oraz porad od osób, które nim władają. Również rozmowy na skype, czy internetowych grupach dyskusyjnych mogą nam pomóc rozwinąć nasze umiejętności.