Jakie zeszyty szkolne wybrać dla ucznia?

Szkolna wyprawka to lista produktów dla ucznia, na której nie może zabraknąć zeszytów. Są one tak samo potrzebne, jak plecak czy piórnik. Produkty te należy dopasować zgodnie z wiekiem dziecka, ponieważ zupełnie inne zeszyty potrzebuje uczeń pierwszej klasy niż czwartej czy szkoły średniej. Im starsze jest dziecko, tym grubsze zeszyty będą potrzebne na zajęcia. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest również wybór kompletu zeszytów. 

Które zeszyty kupić dla pierwszoklasisty?

Rodzice, którzy pierwszy raz posyłają swoje dziecko do szkoły, stoją przed sporym wyzwaniem, aby zakupić dla nich najlepszą wyprawkę szkolną. Zazwyczaj otrzymują oni konkretną listę przyborów, które są niezbędne dla ucznia. 

Do pierwszej klasy wybiera się egzemplarze najcieńsze, które zajmują mało miejsca i nie obciążają tornistra. Najpopularniejsze są zeszyty 16 kartkowe. Pełny zestaw dla pierwszoklasisty będzie obejmował dwa zeszyty A5 w kratkę i dwa zeszyty w 3 linie dwukolorowe. Uczeń powinien mieć również jeden dodatkowy zeszyt w kratkę, który będzie pełnił funkcję notatnika informacyjnego, w którym nauczyciel będzie zapisywał uwagi dla rodziców. 

Jakie zeszyty do drugiej i trzeciej klasy?

W przypadku pierwszych trzech klas najczęściej wszystkie roczniki używają podobnych zeszytów. W drugiej i trzeciej klasie niezbędne będą zeszyty nieco grubsze niż do pierwszej klasy, czyli te 32-kartkowe. Zazwyczaj wyprawka obejmuje 2 zeszyty A5 lub A4 w 3 linie kolorowe, które są potrzebne do zajęć polonistyczno-społecznych, 2 zeszyty A5 lub A4 w kratkę 32-kartkowe do zajęć z matematyki i przyrody oraz jeden zeszyt do języka obcego i jeden informacyjny dla rodziców. 

Co wybrać dla ucznia do czwartej klasy? W przypadku czwartoklasisty tutaj już zupełnie zmienia się rzeczywistość, ponieważ zamiast jednego nauczyciela, do każdego z przedmiotów będzie inny. W tym przypadku należy więc zakupić to znacznie więcej zeszytów, które mogą być w 32 kartki lub 60 kartek, aby wystarczyły na znacznie dłużej. 

Które zeszyty trzeba kupić do szkoły średniej?

Uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkole średniej, mają już swoje pewne przyzwyczajenia i nawyki. Niektórzy więc wykorzystują zeszyty do notowania wszystkich najważniejszych informacji, o których mówi nauczyciel, ale część z nich używa jednego zeszytu do kilku przedmiotów. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się grube egzemplarze 96 kartkowe w formacie A4. 

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się zakup zestawu zeszytów, które posiadają okładki oraz są dopasowane do tematyki zajęć. W ten sposób uczeń się szybko przyzwyczaja się do konkretnego zeszytu i po wzorze czy okładce rozpoznaje, do czego przeznaczony jest dany egzemplarz.