Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka: Przewidywana kwota becikowego na rok 2025

Jednorazowe świadczenie pieniężne, popularnie nazywane „becikowym”, przysługuje nie tylko rodzicom biologicznym, ale również prawnym opiekunom nowo narodzonych dzieci. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie zagadnienia związane z tym dodatkiem, jak również podać informacje o przewidywanej wysokości becikowego w 2025 roku.

„Becikowe” to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, a jej wartość jest zweryfikowana co trzy lata. Od 1 listopada 2024 roku będzie to kwota 1000 zł. Warto dodać, że ta forma pomocy finansowej jest częścią szerszego pakietu świadczeń rodzinnych.

Regulacje dotyczące otrzymania zapomogi z tytułu urodzenia dziecka w 2025 roku pozostaną niezmienione względem obecnych. Uprawnionymi do otrzymania tej jednorazowej zapomogi są zarówno rodzice biologiczni dziecka, jak i osoby, które objęły nad nim opiekę prawną lub faktyczną – na przykład poprzez adopcję.

Ważnym elementem procesu ubiegania się o becikowe jest spełnienie tzw. „kryterium dochodowego”. Oznacza to, że aby zostać zakwalifikowanym do otrzymania tego świadczenia, dochód rodziny na osobę nie może przekraczać 1922 zł. Dodatkowym, ale nie mniej ważnym, wymogiem jest regularna opieka lekarska nad ciężarną matką od co najmniej dziesiątego tygodnia ciąży. Ten konkretny warunek dotyczy wyłącznie biologicznej matki dziecka i nie jest stosowany w przypadku opiekunów prawnych, faktycznych lub osób przysposabiających dzieci.