Koniec roku szkolnego 2021/22!

Od wczoraj (24 czerwca) można mówić, że kolejny rok szkolny przeszedł do historii. Teraz pora na odpoczynek.

Znaczenie czasu wolnego a realia

Jest czas, kiedy trzeba pracować i jest czas (a przynajmniej powinien być) na odpoczynek. Nie może być tak, że ktoś ciągle pracuje. Niemniej jednak nie można zapomnieć o tym, jak przedstawiają się realia.

Na pewno warto zatrzymać się przy płacach nauczycieli. Powiedzieć, że nauczyciele zarabiają mało, to jak nic nie powiedzieć. Z drugiej strony możemy rozmawiać o niezwykle odpowiedzialnej funkcji. Skoro już przy tym jesteśmy, nie sposób zapomnieć o programie nauczania. Krótko mówiąc, można mieć na tym tle niemałe wątpliwości. Oczywiście mówi się o zmianach, ale czy mamy do czynienia z podążaniem we właściwym kierunku? Zmiana sama w sobie nie jest gwarancją sukcesu. Do tego podejście samych nauczycieli – można odnieść wrażenie, że często dochodzi do przypinania swego rodzaju łatek. Na tym zakończymy, ale rzecz jasna to nie wszystko.

Naturalnie należy też odnieść się do uczniów. Nie ulega wątpliwości, że uczniowie muszą pamiętać o tym, iż szkoła ma przygotować do dorosłego życia. Można też powiedzieć, że odpoczynek jest istotny, ale zaraz po wakacjach trzeba wrócić do działania. Jeśli jesteśmy na właściwej ścieżce, należy się tej ścieżki trzymać. Jeśli ostatnio pojawiły się jakieś kłopoty, to znaczy, że pora zastanowić się nad wnioskami. Nic nie dzieje się bez przyczyny!

Warto jeszcze zatrzymać się przy nauce zdalnej – pod tym kątem nie mamy wpływu nauczycieli czy rodziców, ale temat jest bardzo ważny. Na teraz pozostaje tylko mieć nadzieję, że nauka zdalna stanie się tym samym, co rok szkolny 2021/22 – historią.

Nie ma też co ukrywać, że od nowego roku szkolnego czeka nas nowa rzeczywistość. Zresztą wystarczy zapoznać się z informacjami dostępnymi tutaj.