Mikołajki 2023 – jaką niespodziankę przygotować dla dzieci?

Święto św. Mikołaja, znane także pod nazwą Mikołajki, to czas radosnego oczekiwania zarówno dla najmłodszych, jak i starszych. Jest to okres, kiedy obdarowywanie prezentami, słodyczami i niespodziewanymi upominkami staje się prawdziwą przyjemnością. Wszystkie dzieci pełne są niecierpliwości, aby zobaczyć, co Mikołaj zostawił dla nich w nocy pod poduszką, w butach lub w salonie. Zanim na dobre rozpocznie się atmosfera bożonarodzeniowa, Mikołajki zapewniają wszystkim doskonały nastrój!

Dar od św. Mikołaja stanowi cudowne doświadczenie otrzymywania prezentów na Boże Narodzenie. Legenda głosi, że prezenty otrzymują jedynie grzeczne dzieci, dlatego maluchy dokładają wszelkich starań, by zasłużyć na te upominki. W dzisiejszych czasach jednak tradycja wręczania prezentów stała się integralną częścią obchodów 6 grudnia. Bez względu na to, czy za oknem leży śnieg, ten dzień jest zawsze pełen ciepła!

Kiedy obchodzimy Mikołajki?

Świąteczne obchody św. Mikołaja, zwane powszechnie Mikołajkami, zawsze mają miejsce 6 grudnia. W 2023 roku Mikołajki przypada na środę. Kiedyś był to dzień wolny od pracy, który następnie ewoluował w symboliczne święto. Obecnie te wczesnogrudniowe uroczystości są doskonałym wprowadzeniem do atmosfery świąt i stanowią mile widzianą przerwę w oczekiwaniu na Wigilię.

Początki Mikołajek – skąd się wzięło to święto?

Mikołajki to tradycyjne upamiętnienie św. Mikołaja – historycznej postaci biskupa z Miry. Legendy mówią, że św. Mikołaj ofiarował swojemu zazdrosnemu sąsiadowi tajemniczy dar pieniędzy na posag dla jego córek. Inne źródła przedstawiają św. Mikołaja jako hojnego dobroczyńcę dążącego do pomocy biednym. Bez względu na szczegóły, jedno jest pewne – Mikołajki koncentrują się na obdarowywaniu prezentami!