Najbezpieczniejsze tkaniny i dzianiny w produkcji ubrań dziecięcych – poradnik zakupowy

Zakup ubrania dla małego dziecka – szczególnie, jeśli jest to niemowlę – nie jest zadaniem łatwym. W trakcie przeglądania sklepowych półek należy wziąć pod uwagę rozmaite kryteria i cechy dostępnych produktów. Aby mieć pewność, że wybrane ubranko jest bezpieczne dla dziecka, warto zwrócić uwagę na materiały, z których zostało wykonane. Poniżej przyglądamy się temu tematowi z bliska – podpowiadamy jakie materiały wypadają najlepiej w kontakcie z dziecięcą skórą, jakich tkanin warto unikać oraz jakie ubrania warto wybrać, by mieć pewność, że będzie to udany zakup.

Tkaniny i dzianiny dla dzieci – bezpieczeństwo, ochrona i wygoda

Większość rodziców w trakcie kupowania ubrań dla swoich dzieci, zwraca uwagę przede wszystkim na ich parametry estetyczne i wizualne. Sięgają po ubrania kolorowe, pokryte modnymi lub ładnie prezentującymi się wzorami. Oczywiście, zadowolenie zmysłu estetycznego swojej pociechy jest ważne, jednak z pewnością nie jest ważniejsze niż samo jej bezpieczeństwo i zdrowie. Dlatego w trakcie zakupów warto też zwrócić uwagę na inne aspekty ubrań – jak właśnie wykorzystane w produkcji materiały.

Jest to o tyle ważne, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa i cieńsza, niż skóra osób dorosłych. Tym samym, jest bardziej skłonna do różnego typu podrażnień, wysypki, zaczerwienienia lub otarcia. Dotyczy to szczególnie tych części garderoby, które mają bezpośrednią styczność z ciałem dziecka, czyli: bielizna, body niemowlęce, podkoszulki, t-shirty.

Odzież dla dziecka – jakie tkaniny i dzianiny warto wybrać?

Czym powinny odznaczać się tkaniny i dzianiny wykorzystywane w produkcji odzieży dziecięcej? Przede wszystkim – powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Najlepszym wyborem jest odzież bawełniana, wysoce elastyczne, przyjemna w dotyku i bezpieczna w kontakcie ze skórą. Również odzież wełniana może się świetnie sprawdzić. Odradzamy wybór tkanin wykonanych wyłącznie z tworzyw syntetycznych. Za to całkiem dobrze wypadają mieszanki bawełny z na przykład elastanem (lub innym materiałem syntetycznym), który zwiększają stopień jej rozciągliwości oraz wytrzymałości.

Ponadto, tkaniny wykorzystywane w dziecięcej modzie powinny być lekkie i przewiewne. Niezwykle ważne jest, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza na powierzchni skóry. Skóra aktywnie wentylowana zapewni Twojemu dziecku poczucie pełnego komfortu przez cały dzień spędzony w szkole lub w trakcie zabawy.

Warto też zwrócić uwagę na odprowadzanie wilgoci poszczególnych tkanin. Włókna naturalne absorbują wilgoć, szczególnie tą wytwarzaną przez organizm. Dzięki temu jest ona aktywnie odprowadzana z jego powierzchni, a odzież nie przykleja się do ciała.

Jeśli masz wątpliwości, czy interesująca Cię odzież została wykonana z dobrej jakości materiałów, warto zwrócić uwagę, czy jej producent dysponuje certyfikatami jakości. Potwierdzają one organiczne pochodzenie wykorzystanych materiałów oraz ich wysokie bezpieczeństwo w kontakcie ze skórą. Certyfikatem, na który warto zwrócić uwagę jest OEKO – TEX, którego przyznaniem szczyci się coraz więcej dostawców odzieży z naszego kraju.

fot. materiały prasowe