Nauka poprzez podróże

Naukę można podzielić na teorię i praktykę, jedno i drugie jest ważne, ale kluczowe znaczenie ma zawsze praktyka. Weźmy sobie pod uwagę choćby naukę jazdy – jeśli Twoja jazda jest zagrożeniem na drodze, to jakie znaczenie ma teoria?

Nauka jazdy to jednak nie jest temat tego tekstu. Najkrócej mówiąc, tematem tekstu jest życie (a dokładniej wpływ podróży na życie). Można przypuszczać, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne są podróże.

Oczywiście nie wszyscy przepadają za podróżami (ludzie mają różne charaktery).  Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że podróż podróży nierówna. Nikt nie mówi, że trzeba od razu wyjechać do Włoch czy Hiszpanii.

Wpływ podróży na życie

Z czym kojarzą się podróże? Można zaryzykować stwierdzenie, zgodnie z którym pierwsze skojarzenie to piękne wspomnienia. Takie skojarzenie nie jest w żaden sposób dziwne, aczkolwiek warto pomyśleć o innych sprawach. Podróżowanie jest świetnym sposobem na naukę i co równie ważne, jest na to wiele dowodów.

Niezależność poprzez podróże

Zacznijmy może od niezależności. Podczas podróży człowiek uczy się dbania o siebie. Wypada też podkreślić, że tyczy się to podróży dorosłych i dzieci (oczywiście chodzi o podróże z opiekunem/opiekunami).

Poznawanie nowych ludzi

Jedną z zalet chodzenia do szkoły jest możliwość poznawania potencjalnych kolegów i koleżanek. W przypadku podróży mamy do czynienia z analogiczną sytuacją. Częste podróże mogą pozwolić na stworzenie ciekawych znajomości. Warto mieć przyjaciół, każda osoba potrzebuje towarzystwa.

Ponadto trzeba mieć na uwadze, że znajomości mogą się przydać w najmniej spodziewanym momencie (nie chodzi o celowe wykorzystywanie przyjaźni).

Zrozumienie innych

Podróżowanie pozwala łatwiej zrozumień innych, weźmy pod uwagę choćby podróże zagraniczne i nawyki żywieniowe. Podróże pozwalają zauważyć, że ludzie postrzegają świat w różny sposób (za przykład niech posłuży nocne życie w Polsce i Hiszpanii).

Nauka języka obcego

Jeśli wybierasz się na wycieczkę zagraniczną, znajomość języka obcego jest konieczna. Należy jednak uczciwie powiedzieć, że nie wszyscy mogą się pochwalić idealną znajomością angielskiego (jak wiadomo, język angielski to w obecnych czasach niepisany obowiązek). Rzecz jasna podstawy też mogą mieć spore znaczenie – pobyt za granicą to świetny moment na poprawę znajomości języka obcego.

Podróżowanie wzbudza niezapomniane uczucia

Warto jeszcze podkreślić, że podróżowanie może wzbudzić niezapomniane uczucia. Wszystko zależy od postawionego celu, ale trzeba sobie coś wyraźnie podkreślić – podróż może oznaczać ekscytację, strach, radość, tęsknotę za domem i zadowolenie. Podczas podróży wiele może się zdarzyć.

Czy znam siebie?

O zaletach podróży można powiedzieć jeszcze wiele, ale wymienienie zalet nie jest najważniejsze. Najważniejsza jest świadomość, trzeba wiedzieć, z czym należy się liczyć. Można też przypuszczać, że ludzie nie zawsze biorą to pod uwagę. Teoretycznie mowa o czymś jak najbardziej oczywistym, ale najważniejsza jest praktyka (a co do praktyki mogą pojawić się pewne wątpliwości).

Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy znam siebie? To pytanie wydaje się banalne, ale nie wykluczam pewnych trudności. Na dobrą sprawę jest to pytanie, z którym wiąże się jedna z zalet podróży – chodzi o możliwość poznawania siebie. Wydaje się, że pewne sprawy są widoczne dopiero wtedy, kiedy dojdzie do określonych okoliczności. Wcześniej są wyłącznie domysły (a domysły mogą okazać się błędne).

Ponadto trzeba też mieć na uwadze, że ludzie mogą się zmienić. Zmiany mogą nastąpić w wyniku różnych okoliczności i podróż jest tego świetnym przykładem. Odnosząc się do szczegółów, zagraniczna podróż może sprawić, że staniesz się osobą bardziej pewną siebie (to jedna z możliwości).

Wygórowane ceny

Niektórzy mogą powiedzieć, że łatwo się mówi, kiedy nie brakuje pieniędzy. Nie ulega wątpliwości, że każda podróż wiąże się z pewnym nakładem finansowym. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że nie wszędzie ceny są wygórowane (oczywiście kluczowe znaczenie mają oczekiwania). Poza tym zdarzają się promocje – są różne sytuacje i należy mieć to na uwadze.

Warto też zatrzymać się przy korzystaniu ze środków transportu – podróż zagraniczna może kojarzyć się z lotem samolotem, ale samolot nie zawsze jest jedynym wyjściem. W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się podróż samochodem.

Wypada jeszcze wspomnieć o obecnej sytuacji na świecie, czyli pandemii koronawirusa. Pandemia koronawirusa ma ogromny wpływ na branżę turystyczną. Co więcej, tak naprawdę nie wiadomo, kiedy sytuacja wróci do normy. Wydaje się, że jedynym skutecznym sposobem jest wynalezienie szczepionki – od razu pojawia się jednak pytanie, kiedy do tego dojdzie? Ponadto wynalezienie szczepionki nie oznacza, że od razu wszyscy zostaną zaszczepieni.