Wielu profesjonalistów z różnych dziedzin, takich jak politologia czy służby policyjne, decyduje się na radykalne zmiany w swojej karierze, kierując się potrzebami i trendami obecnego rynku pracy. W szeregach poszukiwanych zawodów, takich jak cieśla, dekarz, stolarz, lakiernik czy elektryk, można dostrzec znaczny niedobór pracowników. Na przykład dekarz z Warszawy może zarobić od trzy do pięć tysięcy złotych za naprawę dachu, pracując zaledwie trzy dni w tygodniu. To jasne pokazuje, gdzie leżą realne możliwości zarobkowe. Czas oczekiwania na kursy zawodowe w Centrach Kształcenia Ustawicznego (CKU) jest pełen rezerwacji osób pragnących zmienić swoją ścieżkę kariery i poprawić warunki życia.
Szkoły zawodowe i technika, które wprowadziły CKU w swojej strukturze, cieszą się dużym zainteresowaniem. Coraz więcej dorosłych osób jest skłonnych do przekwalifikowania i nie boją się podejmować drastycznych zmian w swoim życiu zawodowym – nawet jeśli wcześniej zdobyli wykształcenie akademickie. Stolarzstwo, tapicerstwo i inne rzemieślnicze zawody przeżywają obecnie swój renesans, gdyż konkretna umiejętność stała się jednym z najbardziej pożądanych atutów na rynku pracy.
Wielu absolwentów odkrywa, że posiadanie dyplomu kierunkowego nie gwarantuje dobrze płatnej pracy – szczególnie w dziedzinach artystycznych. Wszak tylko nieliczni absolwenci z najlepszych uczelni artystycznych odnoszą sukcesy w długofalowych karierach artystycznych. Nic dziwnego, że coraz więcej absolwentów – zarówno z dziedzin artystycznych, jak i humanistycznych – poszukuje alternatywnych ścieżek kariery. Fryzjerstwo, szycie, stolarstwo czy tapicerstwo mogą zapewnić poczucie spełnienia twórczego i jednocześnie umożliwić opłacanie rachunków i oszczędzanie na przyszłość.
W Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku Centrum Kształcenia Ustawicznego (CKU) funkcjonuje już od ponad dziesięciu lat. Zainteresowanie kursami zawodowymi dla dorosłych jest tak duże, że czas oczekiwania na miejsce na liście rezerwowej wynosi kilka lat. Dla wielu ludzi jest to zrozumiałe, zwłaszcza że profesjonalne kursy zawodowe w publicznych instytucjach są bezpłatne – państwo pokrywa koszty za dorosłych uczestników CKU za pośrednictwem subwencji oświatowej. To ogromna szansa dla tych, którzy planują zmianę zawodu.