Przyszłość projektu "1000 zł dla studenta" według wiceministra nauki

Maciej Gdula, pełniący funkcję wiceministra nauki, podczas rozmowy na antenie RMF FM poinformował, że aktualnie ministerstwo nie prowadzi prac nad projektem stypendium 1000 zł dla studenta. Jest to warto przypomnieć, inicjatywa stypendialna, której wartość wynosiła 1000 złotych miesięcznie dla każdego studenta – była jednym z kluczowych punktów programu wyborczego Lewicy.

Podczas poprzednich wyborów, Lewica zobowiązała się do wprowadzenia stypendium w wysokości 1000 zł dla każdego studenta, niezależnie od sytuacji majątkowej rodziny, aby umożliwić wszystkim młodym ludziom do 26. roku życia kontynuowanie edukacji. Zgodnie z ich deklaracjami, ten uniwersalny program stypendialny miał objąć wszystkich studentów.

W kontekście przyszłości projektu „1000 zł dla studenta”, wiceminister Gdula wyjawił, że chociaż obecnie nie są prowadzone prace nad tym projektem, to jednak Lewica nie rezygnuje z tej propozycji i dalej jest ona częścią ich programu.

Inne perspektywy dla studentów zostały przedstawione przez ministra nauki Dariusza Wieczorka, który ogłosił 5 marca plany na zwiększenie zakresu Funduszu Dopłat. Chodzi o rozszerzenie jego działalności do finansowania remontów i budowy akademików. Minister nauki wyraził optymizm, że projekt ustawy wprowadzający te zmiany zostanie rozpatrzony jeszcze tego samego miesiąca.

Fundusz Dopłat jest kluczowym źródłem finansowania dla samorządów, umożliwiającym realizację programów mieszkaniowych, w tym budowę mieszkań komunalnych i socjalnych. Środki na ten cel pochodzą z specjalnej rezerwy w budżecie państwa.