Zawód przyszłości: Dlaczego warto wybrać studia prawnicze?

Lista kierunków studiów, wśród których mogą wybierać maturzyści, jest długa. Jesteś osobą ambitną? Chcesz rozwijać zdolności analityczne i logicznego myślenia? Rozważ prawo. To kierunek wymagający, ale oferujący wiele możliwości.

1. Studia prawnicze to liczne perspektywy zawodowe

Bardzo możliwe, że słysząc „studia prawnicze”, widzisz oczami wyobraźni adwokata, notariusza lub sędziego. Rzeczywiście, ukończenie tych studiów jest niezbędne, aby pracować w typowych zawodach prawniczych. Ale to tylko jedna z wielu możliwości, bo studia prawnicze są wszechstronne – po ich ukończeniu można robić naprawdę wiele. Przykłady? Wybierając studia prawnicze Warszawa, możesz:

  • pracować w międzynarodowych korporacjach – zwłaszcza gdy podczas studiów będziesz pamiętać o nauce języków obcych;
  • ubiegać się o zatrudnienie w działach HR dużych firm – gdzie potrzebni są specjaliści zorientowani w przepisach związanych z prawem pracy;
  • rozpocząć karierę w polityce – wielu radnych i posłów to osoby, które ukończyły prawo;
  • założyć własną firmę – z pewnością docenisz umiejętność interpretacji przepisów;
  • zacząć karierę dziennikarza – studiowanie prawa to doskonały trening czytania ze zrozumieniem i weryfikacji źródeł.

Myślisz o pracy w instytucjach europejskich? W takim razie lepszym wyborem mogą okazać się studia Administracji Europejskiej.

2. Adwokat, radca prawny, notariusz – te zawody cieszą się dużym prestiżem

Chcesz w przyszłości wykonywać jeden z zawodów prawniczych? Szkoła prawnicza w Warszawie to podstawa – bez dyplomu nie dostaniesz się na aplikację. Jednak wcale nie musisz podążać utartymi ścieżkami i specjalizować się w prawie karnym czy rodzinnym. Rozwój nowych technologii sprawił, że dziś potrzebni są prawnicy dobrze zorientowani w specyfice np. branży fintech. Jeżeli nie chcesz narzekać na brak pracy, taka specjalizacja może być strzałem w dziesiątkę.

Prawnicy, którzy pracują dla firm choćby ze wspomnianej branży fintech, eHealth czy IoT, muszą wykazać się nie tylko wiedzą, ale również kreatywnością – przepisów precyzujących pewne kwestie jeszcze nie ma lub pozostawiają one duże pole do interpretacji. Stąd też zapotrzebowanie na prawników zorientowanych w problemach takich firm jest ogromne. To duża szansa dla osób ambitnych, które myślą perspektywicznie i bacznie śledzą technologiczne nowinki.

3. Studia prawnicze to pierwszy krok do kariery naukowej

Czy wiesz, że po ukończeniu studiów prawniczych wcale nie musisz opuszczać murów uczelni? Kariera naukowa to kolejna możliwość. Należy ją jednak planować już od pierwszego roku studiów. W jaki sposób? Po pierwsze, warto wziąć udział w programach mentoringu. Indywidualne konsultacje są niezbędne, aby przygotować się do udziału choćby w konferencjach. Po drugie, dobrym pomysłem jest przystąpienie do różnych programów badawczych i maksymalne zaangażowanie w życie uczelni.

Wielu przyszłych naukowców angażuje się też w projekty realizowane w zagranicznych ośrodkach naukowych. To jednak nie wszystko. Jeżeli obawiasz się przemówień czy bariery językowej, rozważ wymianę studencką. Takie doświadczenie pomaga się usamodzielnić i przezwyciężyć stres.