Centralna Komisja Egzaminacyjna ujawnia daty i zalecenia dotyczące matur próbnych na rok 2023/2024

Pierwsze dni grudnia 2023 roku to czas, w którym uczniowie przystąpią do matur próbnych. Chociaż te egzaminy nie są obowiązkowe, dostarczają cennych informacji na temat obecnego poziomu wiedzy uczniów, co bardzo pomocne jest w procesie przygotowań do ostatecznego egzaminu maturalnego. Harmonogram tych testów oraz odpowiednie wytyczne zostały niedawno opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE).

Szczegółowe informacje dotyczące matur próbnych według Formuły 2023 CKE udostępniła już w październiku. Uczniowie klas IV liceum ogólnokształcącego, klas V technikum oraz klasy II branżowej szkoły II stopnia odbywającej naukę na podstawie 8-letniej szkoły podstawowej mają możliwość przystąpienia do tych egzaminów.

Podczas tych pisemnych egzaminów maturalnych uczniowie będą musieli zmierzyć się z testami z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych – wszystkie na poziomie podstawowym. Standardowe arkusze, które otrzymają, będą zawierać także testy dostosowane do specyficznych potrzeb edukacyjnych – na przykład dla osób niedowidzących, niesłyszących czy uczniów z autismem. Materiały niezbędne do przeprowadzenia tych testów będą przekazane przez CKE dyrektorom szkół, a także udostępnione w dniu egzaminu na oficjalnej stronie Komisji – cke.gov.pl.