Dlaczego tak wiele dzieci ma problem z nauką języka obcego, choć uczy się przez długi czas

Znajomość języka angielskiego wydaje się niezbędna we współczesnym świecie. Brak znajomości niejako zamyka wiele drzwi, wszak coraz więcej osób podejmuje pracę za granicą, a bez umiejętności posługiwania się językiem obcym, bardzo często wykonuje tę najgorzej opłacaną. Oczywiście uważając się za obywatela świata, trzeba znać język angielski, w końcu większość z nas podróżuje do wielu zakątków Europy, a ten język jest niewątpliwie najbardziej znany. Ale pomimo tego, że już od najmłodszych lat dzieciaki uczą się języka angielskiego, to jednak poziom wiedzy, szczerze mówiąc, jest raczej słaby. Pojawia się więc w pełni uzasadnione pytanie: z czego to wynika?

Problem z nauką języka angielskiego – z czego wynika?

Już 6-letnie dzieci uczą się języka angielskiego w przedszkolu, ale są i rodzice, którzy zapisują swoje pociechy zdecydowanie wcześniej. Jednak wyniki egzaminu ósmoklasisty z angielskiego pokazują, że coś jest nie tak, wszak pomimo, że tak wiele lat uczniowie się go uczą, to jakoś nie przekłada się to na ich wiedzę. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich uczniów. Warto więc zastanowić się, z czego to wynika? Otóż język angielski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie, lecz pomimo tego nadal w polskim szkolnictwie większy nacisk kładzie się na naukę innych przedmiotów. Wystarczy tylko porównać ilość godzin lekcyjnych z języka polskiego i języka angielskiego. Oczywiście jest to w pełni zrozumiałe, że na język ojczysty trzeba poświęcić więcej godzin, ale jednak należy też pamiętać, że im dziecko młodsze, tym łatwiej uczy mu się języka obcego.

Poziom nauczania w szkole

Poziom nauczania w szkole jaki jest, każdy wie, przez to i dodatkowo małą ilość godzin, efekty są widoczne. Angielski na egzaminie ósmoklasisty jest najczęściej wybierany spośród innych języków obcych, ale jakoś nie przekłada się to na efekty i wyniki. Trzeba sobie zdawać sprawę, że w wielu przypadkach dzieci kończąc jedną klasę i rozpoczynając następną znowu uczą się angielskiego od podstaw, przez co odmianę czasownika „to be” mają w małym palcu, ale bardziej trudne zagadnienia już nie. Jednocześnie jeżeli zmieniają się nauczyciele, co także często się zdarza, to znowu okazuje się, że nowy filolog zamiast przerabiać dalej materiał cofa się, a rezultaty tego już są znane. Oczywiście zmiana nauczyciela i nowy sposób uczenia się mogą być trudne dla ucznia, ale nie można ciągle przerabiać tych samych zagadnień.

Słaby poziom wiedzy

Niestety dużym problemem są sami nauczyciele, których można uznać tylko za teoretyków, wszak owszem ukończyli studia z filologii, ale niestety nie mają duże wiedzy, ani też dobrego akcentu, zatem nie jest możliwe, aby dobrze nauczyli dzieci. Nauczyciel angielskiego powinien ćwiczyć swoją wiedzę także poza granicami kraju, ale jeżeli tego nie zrobi na własną rękę, to nie ma co liczyć, że placówka, w której pracuje umożliwi mu poszerzenie swoich kwalifikacji. Swoją drogą bardzo często można spotkać się z innym sposobem wymowy, co także jest problematyczne przy uczeniu się. Nie wspominając już, że pojawia się problem w ocenianiu, gdyż język angielski daje duże możliwości operowania czasami, a jednak nauczyciele uznają tylko swój punkt widzenia, choć bardzo często nie mają racji.

Praktyka czyni mistrza

Można powiedzieć, że im dziecko szybciej zacznie się uczyć języka obcego, tym lepiej. Zatem bardzo często jest tak, że dzieci, które już w wieku 3 lat uczyły się języka obcego w szkole, zdecydowanie lepiej sobie radzą i lepiej się uczą. Stąd też rodzice powinni inwestować w lekcje angielskiego od najmłodszych lat, ale mogą także sami uczyć dziecko poprzez zabawę. Warto także stawiać na praktykę. Wyjazdy za granicę bardzo rozwijają i pozwalają sprawdzić swoją wiedzę w praktyce, choćby przy zamawianiu posiłku. Jednocześnie rodzice także powinni znać owy język w stopniu przynajmniej komunikatywnym.

Przyczyn dlaczego uczniowie znają słabo język angielskie pomimo, że uczą się go od przedszkola jest wiele. Oczywiście jeżeli wasze dziecko ma duże problemy, to warto zainwestować w korepetycje bądź zapisać je do szkoły językowej, gdyż dzięki temu nie tylko nadrobi zaległości, ale też poszerzy swoją wiedzę.