Gwałtowne obniżenie poziomu ocen

Bardzo dobry uczeń trafia do liceum i dostaje słabe oceny. Taki stan rzeczy nie jest dobry i warto też zadać sobie pytanie, z czego może wynikać obniżenie poziomu ocen?

Znane zjawisko

Zacznijmy od tego, że mowa o zjawisku, które dla pedagogów liceów jest znane. Niemniej jednak nie oznacza to tego, że sprawa jest klarowna. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że są różne sytuacje. Zresztą wystarczy odnieść się do reakcji rodziców – rodzice mogą się martwić za dużo lub za mało.

Przede wszystkim należy podkreślić, że obniżenie poziomu ocen nie zawsze jest czymś szczególnie złym. Być może brzmi to, co najmniej zaskakująco, ale tak przedstawiają się fakty. Krótko mówiąc, czasem mamy do czynienia z konsekwencją zmian. Nowe wymagania, nowe środowisko i nowy sposób pracy to kłopoty, które mogą w pewien sposób oddziaływać. Trzeba się przyzwyczaić i przyzwyczajenie się może trwać krótko lub długo – nie ma reguły.

Oczywiście może też zdarzyć się tak, że nie chodzi o wymagania, środowisko czy nowy sposób pracy. Niektórzy zapewne zadają sobie pytanie, więc na czym polega problem? Pytanie jest istotne, ale trudno mówić o jakiejś odpowiedzi. Trzeba liczyć się z różnymi okolicznościami i co najważniejsze, każda sytuacja jest niepokojąca. Za przykład niech posłuży poziom wcześniejszej szkoły – może dotychczasowi nauczyciele nie do końca wywiązywali się ze swoich obowiązków? Ważne jest też to, że nie zawsze mamy czyjąś winę – nie można wykluczyć, że możemy mówić o dojściu do kresu możliwości.

Jak się można domyślić, niełatwo mówić o pomocy. Jedyne, co można doradzić, to obserwowanie tego, co się dzieje. Właściwe działanie wymaga wcześniejszego określenia przyczyny.