Jak napisać idealny wstęp do rozprawki?

idealny wstęp do rozprawki

W każdej historii wiele zależy od rozpoczęcia. Odpowiedni wstęp, który wprowadzi czytelnika w Twój świat gwarantuje sukces. Nie inaczej jest, kiedy piszesz rozprawkę na maturze. Sprawdź więc, jak napisać idealny wstęp, który zaciekawi, zaintryguje, przy tym sprawi, że osoba egzaminująca będzie chciała czytać dalej! Warto się tego dowiedzieć, rozprawka to najczęściej pojawiający się rodzaj tekstu na egzaminie dojrzałości.

1. Rozprawka – podstawowa struktura tekstu

2. Jak dobrze napisać wstęp do rozprawki?

3. Nie zapominaj o podstawach – stylistyka i interpunkcja

Język polski to nieodzowna część każdej matury, a w niej oczywiście ostatni etap, czyli rozprawka. Warto więc dowiedzieć się, jak odpowiednio ją zacząć. Często bowiem od dobrze napisanego początku treści zależy to, jak egzaminator uzna ją ocenić. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych aspektach. Sprawdź więc jak powinien wyglądać wstęp do rozprawki!

Rozprawka – podstawowa struktura tekstu

Rozprawkę powinna zawierać minimum 250 wyrazów. Początek rozprawki to wstęp, który powinien zająć około 1/4 tekstu. Następnie przechodzi się do rozwinięcia, w tej części najczęściej pojawiają się trzy akapity i odniesienie się do tekstu literackiego, tekstu zawartego w temacie rozprawki i tekstu kultury, czyli może to być nawet serial i piosenka. Na końcu mamy oczywiście zakończenie, które także powinno zająć około 1/4 tekstu. Ma to być przede wszystkim potwierdzenie tezy postawionej na początku.

Jak dobrze napisać wstęp do rozprawki?

Wstęp do rozprawki najlepiej oprzeć o konkretny cytat z tekstu literackiego, Biblii lub tekstu kultury. Można go także oprzeć o znane i idealnie pasujące do tematu rozprawki przysłowie. Wiele młodych osób sięga jednak do tekstu kultury, młodzież żyje między innymi tekstami piosenek. Po co więc zagłębiać się w zawiłe przysłowia i cytaty, które mogą być przez Ciebie źle zrozumiane, skoro masz gotowy tekst, dobrze dla Ciebie zrozumiały, na którym będzie opierać się Twoja teza? Polecamy więc wybrać tekst kultury jednak to tylko propozycja! Rodzice mogą nie pochwalać takiego rozwiązania jednak każdy powinien wiedzieć, że rozprawki najlepiej pisać na podstawie zdobytej wiedzy, a młodzież w klasie maturalnej częściej sięga po teksty kultury, niż biblię, teksty literackie, czy nawet lektury szkolne. Teraz kilka przydatnych zwrotów, które podpowiedzą Ci, jak zacząć rozprawkę i pozwolą „popłynąć z nurtem myśli”.

Pomocne będą, takie wyrażenia jak: „Celem moich rozważań jest…”, albo „Celem tej pracy jest…”, doskonale będzie, jeśli użyjesz stwierdzenia „Moja teza brzmi” mniej więcej w połowie lub przy końcu swojego wstępu. Możesz także bardzo subtelnie zgodzić się lub odrzucić myśl zawartą w temacie rozprawki. Zrobisz to słowami „Zacznę od potwierdzenia tezy zawartej w temacie”, odrzucisz tak: „Nie zgadzam się z myślą zawartą w temacie”. To tylko kilka przykładów na to, jak może wyglądać Twój wstęp do rozprawki.

Nie zapominaj o podstawach – stylistyka i interpunkcja

Oczywiście treść jest najważniejsza jednak nie zdobywasz punktów tylko za to, jak wymyślnie przedstawisz problem. W tym akapicie odnosimy się jednak nie tylko do rozpoczęcia, ale całej rozprawki. Musisz bowiem pamiętać o stylistyce. Pisz prostymi zdaniami, zwięźle, aby egzaminator bez problemu zrozumiał tezę, jej poparcie rozwinięciem i zakończenie. Pamiętaj o strukturze tekstu, odpowiedniej ilości akapitów, czy ich długości. Nie zapomnij także o interpunkcji, nie ma za nią wiele punktów jednak bezmyślne ich tracenie nie jest w Twoim interesie. Rozprawka wstęp, rozwinięcie, zakończenie, umiejętność tworzenia krótkich zdań, treściwe przekazanie informacji i skupianie się na źródłach, o których wiesz najwięcej. Właśnie tak powinna wyglądać, a zdobędziesz za nią sporą ilość cennych punktów.