Jak powinno wyglądać miejsce do nauki dziecka w domu?

Dziecko w wieku szkolnym większość swojego czasu spędza w szkole. To właśnie tam zdobywa wiedzę ze wszystkich przedmiotów, zdobywa nowe doświadczenia i przyjaciół. Choć czas spędzony w budynku szkoły jest dość długi, to jednak nauka nie kończy się wraz z wyjściem z niego. Bez samodzielnej pracy w domu dziecko nie będzie w stanie przyswoić całego materiału, poukładać go w głowie czy przećwiczyć. Z tego powodu w pokoju każdego dziecka powinno znaleźć się odpowiednio zorganizowane miejsce do samodzielnej nauki. Jak je zaaranżować, aby zachęcało najmłodszych do nauki, a nie je zniechęcało lub co gorsza rozpraszało?

Niezbędne wyposażenie

Podczas aranżacji miejsca do nauki zacznij od wybrania niezbędnego wyposażenia. Przede wszystkim wybierz duże i wygodne biurko, na którym znajdzie się miejsce na książki, zeszyty oraz przybory do pisania. Często dziecko musi mieć rozłożone kilka podręczników naraz, więc warto wybrać blat o większych rozmiarach. Biurko powinno mieć szuflady i półki na dole, aby łatwiej było utrzymać dziecku porządek.

Warto, aby komputer, jeśli znajduje się w pokoju dziecka, stał na zupełnie innym stole w odległym kącie pokoju. Dzięki temu dziecko nie będzie spędzało przy nim czasu pod przykrywką nauki. Zachowa znacznie lepszą koncentrację, a do komputera będzie mogło podejść na chwilę, aby np. wyszukać jakąś informację.

Do biurka koniecznie dostaw wygodne krzesło, najlepiej na kółkach z wysokim oparciem sięgającym głowy. Taka konstrukcja ułatwi dziecku utrzymanie wyprostowanej postawy podczas nauki.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest lampka na biurko. Powinna mieć ruchomą głowicę, aby lepiej dopasować kąt padania światła. Żarówka powinna emitować światło mocne i neutralne lub zimne, sprzyjające koncentracji.

Dodatki ułatwiające naukę i nie rozpraszające uwagi

Oprócz samego wyposażenia miejsca do nauki ważne są także elementy znajdujące się w jego pobliżu. Niech miejsce nauki Twojego dziecka stanie się oazą spokoju i koncentracji. Niech w tym fragmencie pokoju nie znajdują się zbędne przedmioty, które tylko przykuwałyby wzrok dziecka i je rozpraszały.

Obok biurka możesz postawić globus, który pomoże dziecku w nauce geografii. Na ścianie przed biurkiem przyda mu się tablica korkowa. Na niej będzie mógł przywiesić swój plan zajęć, a także karteczki z angielskimi słówkami, których nie może zapamiętać. Obok biurka możesz zawiesić dodatkową półkę z książkami, które staną się dla dziecka dodatkowym źródłem informacji. Zachęcaj je do sięgania właśnie po nie, a nie szukania informacji w internecie.

Miejsce do samodzielnej nauki dziecka w domu powinno sprzyjać jego koncentracji oraz samodzielnemu zdobywaniu wiedzy. Miejsce to powinno być delikatnie wydzieloną strefą w pokoju, w której będzie panował spokój i ład. Niech w centralnej części stanie duże biurko z wygodnym krzesłem i lampką. Niech otacza się książkami, a nie elektronicznymi gadżetami i komputerem, które jedynie rozpraszają uwagę dziecka i odciągają je od szkolnych zadań i nauki.