Jaki jest wpływ uprawy roślin na zdrowie i rozwój dzieci?

Balans pomiędzy naturą a technologią ma istotną rolę w rozwoju młodych jednostek. Interakcja z żywiołem przyrody to nie tylko wspaniałe środowisko do nauki, ale także wsparcie dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Wzrasta liczba dzieci, które więcej czasu przeznaczają na korzystanie z urządzeń elektronicznych, niż na kontakt ze światem zewnętrznym. Ten trend przyczynia się do przestymulowania ich młodych umysłów, co z kolei prowadzi do problemów z emocjonalnym i fizycznym rozwojem. Badania pokazują, że angażowanie dzieci w prace ogrodnicze dostarcza im nie tylko okazji do ruchu, ale również wiele korzyści związanych z rozwojem, edukacją oraz zdrowiem.

Dzieciństwo to czas naturalnej eksploracji. Dzieci są urodzonymi badaczami i ich chęć poznania otaczającego je świata jest nieodłącznym elementem ich rozwoju. Od najmłodszych lat wykazują niekłamaną ciekawość, która motywuje je do stale poszerzania swojej wiedzy o świecie. Ta nieskończona werwa do odkrywania świata za pomocą wszystkich dostępnych zmysłów jest kluczowym elementem, który wpływa na ich rozwój poznawczy, emocjonalny oraz społeczny. Wspieranie tej ciekawości poprzez umożliwianie dzieciom interakcji z naturą, w tym poprzez prace w ogrodzie, może przynieść im wiele korzyści. Jakie są więc zalety uprawy roślin dla młodych ludzi?

Stałe zaangażowanie w czynności ogrodnicze ma zbawienny wpływ na fizyczne zdrowie dziecka, poprzez wzmacnianie jego siły, kondycji oraz koordynacji ruchowej. Dodatkowo interakcja z ziemią i roślinami daje dzieciom szereg doświadczeń sensorycznych. Te doświadczenia wspomagają proces integracji sensorycznej, czyli zdolność organizmu do przetwarzania i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły. Dzięki temu dzieci są w stanie lepiej interpretować otaczającą je rzeczywistość oraz adekwatnie reagować na bodźce zewnętrzne.

Jak podkreśla Joanna Legutko, doradca ogrodniczy i wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, prace ogrodnicze dostarczają dzieciom praktycznej wiedzy o życiu roślin, ich potrzebach oraz procesach biologicznych i ekologicznych wpływających na ich rozwój. Dodatkowo, prace w ogrodzie wymagają rozwijania praktycznych umiejętności, takich jak obsługa narzędzi ogrodniczych, sadzenie, pielęgnacja roślin, a także planowanie przestrzeni i rozumienie matematyki na przykładzie liczenia nasion czy mierzenia odległości między sadzonkami.