Kłamstwa związane ze szkołą

Kłamstwa związane ze szkołą to coś, co chyba nie powinno dziwić. Niemniej jednak nie jest to też coś, co należy akceptować. Można nawet powiedzieć, że jest wprost przeciwnie – mowa o problemie, z którym trzeba walczyć.

Dlaczego dzieci kłamią?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że kłamstwa nie muszą wiązać się ze szkołą. Niemniej jednak skupimy się teraz właśnie na szkole i tym, co dzieje się między lekcjami.

Można przypuszczać, że wielu rodziców twierdzi, iż powodem kłamstw jest strach. Strach może mieć związek ze złą oceną, zbliżającym się sprawdzianem czy problemem ze znajomymi. Koncentrowanie się wyłącznie na strachu jest zrozumiałe, ale nie do końca dobre. Jeżeli coś się dzieje często, nie oznacza to tego, że można zapominać o innych sytuacjach. Takie podejście jest niesprawiedliwe i może oznaczać spore problemy. Oczywiście nie sposób mówić o konkretach, każdy przypadek jest wyjątkowy.

Opinia pedagogów

Warto też odnieść się do opinii pedagogów (czyli ekspertów) – pedagodzy zgodnie twierdzą, że powodem kłamstw jest zachowanie dorosłych. Zresztą wystarczy nawiązać do kłamstw dorosłych – dlaczego kłamią? To pytanie jest niezwykle ważne, gdyż kłamstwa dzieci nie różnią się od tego, co robią dorośli. Wypada również zdawać sobie sprawę z tego, że kłamstwo może zaspokoić wiele potrzeb (nawet bardzo fundamentalnych).

Potrzeba czasu

Jeżeli uważasz, że pora zmienić nastawienie do dziecka, nie ma się nad czym zastanawiać – należy działać. Warto też pamiętać o tym, że na ewentualne efekty przyjdzie pewnie trochę poczekać. Można także powiedzieć, że zmiany nie muszą przełożyć się na dziecko – co nie oznacza, że w takim przypadku trzeba się poddać – chodzi o wychowanie.