Kto może zostać opiekunem medycznym?

Nasze społeczeństwo powoli się starzeje, o czym wszyscy doskonale wiemy. Liczba osób starszych, które potrzebują wsparcia osób trzecich, stale rośnie. W związku z tym wzrasta też zapotrzebowanie na pracowników medycznych, którzy mogliby się podjąć opieki nad nimi.

Z tego powodu kilkanaście lat temu powstał nowy zawód, jakim jest opiekun medyczny. Olsztyn, Kraków, Warszawa, czy Poznań – w tych i innych polskich miastach można kształcić się właśnie w tym kierunku. Wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej, aby rozpocząć naukę w placówkach oferujących tego typu edukację. Może warto więc spróbować?

Opiekun medyczny – zakres obowiązków

Praca opiekuna medycznego nie należy do najłatwiejszych. Zadaniem takiego specjalisty jest wykonywanie szeroko pojmowanych czynności opiekuńczo-pielęgnacyjnych w stosunku do swoich podopiecznych. Są to osoby, które z powodu wieku, choroby lub innych czynników nie są w stanie samodzielnie funkcjonować na co dzień. Obowiązki opiekuna medycznego związane są z przeprowadzaniem zabiegów pielęgnacyjnych i wsparciem takiej osoby w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak ubieranie się, chodzenie, czy mycie.

Opiekun medyczny (https://szkolymedyczne.eu/kierunki/opiekun-medyczny/) w Olsztynie i każdym innym miejscu w Polsce musi też współpracować z lekarzami, pielęgniarkami, czy terapeutami zajmującymi się pacjentem. Bardzo często pomaga on również tym specjalistom w przeprowadzaniu niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych albo w rehabilitacji. Opiekun medyczny musi też dbać o aktywizację swoich podopiecznych, aby zwiększać tym samym ich komfort życia.

Opiekun medyczny – kto może nim być?

Osoba, która ma pomagać osobom wymagającym codziennego wsparcia, musi być niezwykle troskliwa i empatyczna. Ważne cechy w tym zawodzie to również komunikatywność, cierpliwość i sumienność. Oprócz tego, aby zdobyć niezbędne wykształcenie, trzeba zgłosić się do jednej ze szkół policealnych oferujących naukę na kierunku opiekun medyczny. Olsztyn, Wrocław, Lublin i wiele innych miast w Polsce ma dość rozbudowaną ofertę edukacyjną tego typu. Warto więc sprawdzić, co mogą nam one zaproponować.

Gdzie pracują opiekunowie medyczni?

Osób potrzebujących profesjonalnej pomocy opiekuna jest naprawdę dużo. Taki specjalista może pracować na przykład u osób prywatnych, świadcząc tym samym indywidualną opieką nad podopiecznym. Większość opiekunów medycznych pracuje jednak w zakładach opiekuńczo-leczniczych, ośrodkach i domach pomocy społecznej, czy szpitalach. Zatrudnienie można też znaleźć w niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, sanatoriach, hospicjach i prywatnych klinikach. Opiekunowie medyczni są również poszukiwani przez fundacje oraz stowarzyszenia, które działają na przykład na rzecz osób w podeszłym wieku lub chorych.