Nauka języka obcego a predyspozycje

Chcesz nauczyć się języka obcego? Dotychczasowe starania nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. W takiej sytuacji trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nauka języka obcego to nigdy nie jest prosta sprawa. Zresztą najlepiej będzie, jeśli od razu skoncentrujemy się na szczegółach.

Predyspozycje do języków

O błędach już była mowa w jednym z wcześniejszych tekstów. Nie ma sensu się powtarzać, aczkolwiek warto podkreślić, że błędów można wymienić nawet więcej. Niemniej nie chodzi o wymienianie jak największej liczby błędów – nauka języka obcego to skomplikowany proces i dobrze by było mieć to na uwadze. Można też powiedzieć, że jest to proces, który w każdym człowieku daje inny wynik – to nawiązanie do predyspozycji językowych. Predyspozycje językowe to temat, o którym możemy powiedzieć wiele.

Zacznijmy może od pytania, kiedy mówi się o predyspozycjach? Czy wszyscy wiemy, że predyspozycjami określa się wrodzone zdolności i skłonności? O szczegółach nie sposób mówić, znaczenie mogą mieć różne płaszczyzny. Predyspozycje językowe to szansa na szybkie nauczenie się języka, ale brak predyspozycji nie powinien oznaczać rezygnacji z nauki. Każda osoba może nauczyć się języka obcego – po prostu niektórzy potrzebują więcej czasu. Oczywiście nie można też zapomnieć o możliwych błędach.

Przyszłość to zawsze niewiadoma

Mimo wszystko może pojawić się zniechęcenie, z którym będą wiązać się różne myśli. Niech za przykład posłuży choćby to, że nauka języka obcego jest strata czasu. Znajomość języka obcego może się nie przydać, ale warto pamiętać o tym, że przyszłość to niewiadoma (nie da się zaplanować każdego szczegółu). Wystarczy wyobrazić sobie poszukiwanie pracy – znajomość języka obcego, raczej jakiegoś konkretnego, może okazać się koniecznością lub atutem. Ponadto nie zapominajmy o codziennych sytuacjach – może zdarzyć się tak, że spotkasz obcokrajowców, którzy potrzebują pomocy. W takiej sytuacji znajomość języka obcego powinna pozwolić na porozumienie i skuteczną pomoc.

Na dobrą sprawę wszystko sprowadza się do tego, aby dać sobie szansę.