Jak zlikwidować bariery architektoniczne w budynku pod opieką konserwatora zabytków?

Obiekty użyteczności publicznej to często budynki z bogatą historią, których nie można dowolnie modyfikować – nawet na potrzeby osób niepełnosprawnych. Co zatem zrobić, gdy konserwator zabytków nie wyrazi zgody na likwidację barier architektonicznych w szkole lub urzędzie? Zobacz rozwiązania, które pomogą Ci stworzyć placówkę przyjazną osobom niepełnosprawnym!

Urząd lub szkoła bez barier architektonicznych to duże wyzwanie

Co sprawia największe problemy osobom na wózkach inwalidzkich, które odwiedzają zabytkowe budynki? Zazwyczaj są to schody lub wysokie progi. Niestety, w starych szkołach i urzędach brakuje wind, z których mogłyby korzystać osoby starsze i niepełnosprawne. A założenie tradycyjnego dźwigu często nie jest możliwe z powodu warunków technicznych lub braku zgody konserwatora zabytków.

Mimo to zarządca obiektu jest zobowiązany do zlikwidowania barier architektonicznych w swojej placówce. Co można więc zrobić, by ułatwić dostęp do budynku osobom na wózkach inwalidzkich?

Platforma schodowa pozwala bezpiecznie transportować uczniów na wózkach inwalidzkich pomiędzy piętrami.

Jak stworzyć urząd lub szkołę przyjazną osobom niepełnosprawnym?

Sprawdzonym sposobem na niwelowanie przeszkód w zabytkowych budynkach jest założenie windy schodowej, czyli krzesełka lub platformy schodowej. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, lecz nie pozwala samodzielnie korzystać z dźwigu osobie niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim. Krzesło schodowe można jednak wykorzystać w roli windy schodowej do transportu niepełnosprawnych dzieci w szkole. Niezbędna będzie tylko pomoc nauczyciela podczas przesiadania się ucznia z wózka inwalidzkiego na siedzisko krzesełka i odwrotnie.

Krzesełko schodowe ułatwi niepełnosprawnym uczniom oraz seniorom pokonywanie schodów.

Z kolei platformy schodowe, podobnie jak podnośniki pionowe są urządzeniami przeznaczonymi do bezpiecznego przewożenia osób siedzących na wózkach inwalidzkich. Ze względu na odmienny sposób działania montujemy je w różnych miejscach budynku. Windy schodowe poruszają się w ciągu biegu schodowego – tuż nad stopniami, a podnośniki pionowe przylegają do balkonu lub wysokiego podestu.

Podnośnik pionowy może być zamontowany przy wysokim podeście lub balkonie.

Jaką wybrać windę do szkoły zlokalizowanej w zabytkowym budynku?

Jeżeli konserwator zabytków nie wyraża zgody na założenie podnośnika pionowego lub krzesełka schodowego, warto przekonać go do montażu platformy dla niepełnosprawnych. Dlaczego? Ponieważ przemawiają za tym 3 mocne argumenty:

  1. montaż platformy schodowej nie wymaga przeprowadzania przeróbek budowlanych, nie spowoduje więc uszkodzenia zabytkowego budynku;
  2. platforma przyschodowa wyróżnia się ponadczasowym wyglądem – jej estetyczne wzornictwo oraz smukły kształt nie rzucają się w oczy i łatwo wtapiają się w otoczenie;
  3. szeroka paleta kolorów platformy schodowej Ascendor pozwala na spójne dostosowanie wyglądu windy do fasady lub wnętrza budynku, tworząc z obiektem harmonijną całość.

Konserwatorzy zabytków często wyrażają zgodę na montaż platformy schodowej Ascendor.

Instytucja przyjazna osobom niepełnosprawnym – pomimo braku zgody na montaż windy

Choć windy schodowe i podnośniki pionowe trwale likwidują bariery architektoniczne, to istnieje też inny sposób na pomoc niepełnosprawnym w pokonaniu schodów. Jest nim schodołaz – obsługiwany przez opiekuna mobilny transporter, którym można bezpiecznie przewozić po schodach osobę na wózku inwalidzkim.

Co istotne schodołazu nie montujemy w budynku, dlatego nie wymaga on uzyskania zgody konserwatora zabytków. Jeżeli więc założenie windy schodowej lub podnośnika pionowego nie jest możliwe, schodołaz staje się ostatnią deską ratunku dla zarządcy budynku.

Schodołaz nie wymaga montażu ani zgody konserwatora zabytków.

Dowiedz się więcej o urządzeniach, które pomogą Ci dostosować obiekty użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Skorzystaj z porady ekspertów od niwelowania barier architektonicznych w szkołach i innych obiektach użyteczności publicznej.

Skontaktuj się z firmą Windy Schodowe z Warszawy i dowiedz się, jak zapewnić bezpieczeństwo niepełnosprawnym dorosłym oraz dzieciom.

Zadzwoń do nas: +48 606 686 002,

+48 692 44 94 74 i +48 698 132 056

lub napisz wiadomość na adres: [email protected].

Zapraszamy do kontaktu!

Windy Schodowe

www.windy-schodowe.pl