Układając podarki na zakończenie roku szkolnego 2023/24: Czego oczekują nauczyciele?

Rok szkolny zbliża się ku końcowi, co oznacza okres podsumowań, radości z nadchodzących wakacji, ale również czas dla uczniów i rodziców, aby zrozumieć, jak mogą wyrazić swoją wdzięczność dla nauczycieli za ich ciężką pracę i poświęcenie. Zastanawiamy się więc, co sprawia nauczycielom największe zadowolenie? Czy są podarki, które uważają za szczególnie cenne? Postanowiliśmy skonsultować się z samymi zainteresowanymi.

„Najwięcej radości przynoszą mi prezenty ofiarowane prosto z serca uczenia, które dowodzą, że mój trud został doceniony. Może to być kartka wykonana własnoręcznie, rysunek czy nawet wiersz. Często otrzymuję również książki, które absolutnie uwielbiam. Każda jest dla mnie źródłem radości, bo każda otwiera nowe horyzonty” – wyjawiła jedna z nauczycielek

Inni pedagodzy wyraźnie preferują prezenty utylitarne, które mogą wykorzystać w swojej dalszej pracy. „Mogą to być pióra, notesy, termokubki, czy nawet karty podarunkowe do księgarni. Doceniam też inne prezenty związane z moją profesją” – wyznał Jacek, nauczyciel matematyki w liceum ogólnokształcącym, którego spytaliśmy o to. „Cenię również bony upominkowe, które mogę przeznaczyć na coś, czego akurat mi brakuje” – dodał.

Również są nauczyciele takie jak Małgorzata, która uczy historii w szkole podstawowej i najbardziej ceni osobiste gesty. „Największą wartość mają dla mnie prezenty o charakterze osobistym. Ręcznie napisane listy od uczniów, pełne serdecznych słów i podziękowań, są dla mnie nieocenione. Przechowuję je przez lata i wracam do nich czasami, aby przypomnieć sobie, dlaczego wybrałam ten zawód” – zaznaczyła. „Największą radość sprawiają mi prezenty pełne szczerości i spontaniczności” – dodała.

Podobnie Katarzyna, nauczycielka biologii ceni twórczość i przypomina: „Pewnego roku dostałam wspaniały rysunek stworzony przez uczniów z mojej klasy. Był to ich wspólny projekt, gdzie każdy mógł zapisać swoje ślady. To było niesamowite doświadczenie, a fakt, że potrafili położyć swoje serca w coś tak niezwykłego, co do dziś jest ozdobą mojego domowego gabinetu – podkreśliła.

Jak możemy zauważyć, nauczyciele mają różnorodne oczekiwania odnośnie prezentów na zakończenie roku szkolnego. Ale wszyscy jednogłośnie zwracają uwagę, że najważniejsze są prezenty dostarczane prosto z serca, które dowodzą, że uczeń docenił ich wysiłek. Mogą to być zarówno prezenty materialne, jak i niematerialne, takie jak własnoręcznie wykonane kartki, rysunki czy wiersze.