Dobry Start 2024: Informacje dotyczące naboru wniosków i kryteriów przyznawania świadczenia

Pierwsze, na co rodzice oraz opiekunowie uczniów powinni zwrócić uwagę, to fakt, że nie za długo rozpocznie się czas, w którym mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia „Dobry Start”. Zastanawiasz się, od kiedy można przekazywać te dokumenty?

Program „Dobry Start” polega na jednokrotnym przekazaniu 300 złotych, które mogą być wykorzystane na zakup zestawu szkolnego dla dziecka, lub służyć jako wkład do kosztów podręczników czy innych niezbędnych przedmiotów przed nadejściem nowego roku szkolnego.

Jeśli chodzi o odbiorców świadczenia 300 plus – każde dziecko uczące się ma prawo do niego, aż do momentu, kiedy skończy 20 lat (lub do ukończenia 24 roku życia w sytuacji, gdy mamy do czynienia z osobą niepełnosprawną). Dochód rodziny nie ma tutaj znaczenia – program obejmuje wszystkie dzieci, które spełniają wymogi wieku i edukacji.

A jak wygląda proces składania wniosków o świadczenie 300 plus? Zbiórka dokumentów związanych z programem „Dobry Start” ma miejsce na początku lipca, a dokładnie od 1 lipca do 30 listopada.

Jeżeli zastanawiasz się, jak można złożyć wniosek o świadczenie „Dobry Start”, to pamiętaj – istnieje tylko jedna droga, czyli elektroniczna. Możesz to zrobić za pośrednictwem:

  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • Aplikacji mobilnej mZUS
  • Serwisu bankowego online
  • Portalu Emp@tia

Warto mieć na uwadze, że składanie wniosku w pierwszych miesiącach naboru (lipiec-sierpień) gwarantuje szybsze otrzymanie świadczenia. Pieniądze są przekazywane wyłącznie w formie bezgotówkowej, na numer konta bankowego podany we wniosku.