Nauka języka obcego – błędy i porady

Znane powiedzenie mówi: „Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi” i to prawda. Błędy podczas nauki języka obcego to rzecz pewna. Najważniejsze to je poznać i nie zrażać się do dalszej nauki.

Na samym początku

Przede wszystkim błędy to rzecz nieodzowna, więc należy dać sobie przyzwolenie na popełnianie ich. Nie od razu będziemy mówić czy pisać bezbłędnie. Na początku, ale i w trakcie dalszej nauki będą się one zdarzać każdemu. Co więcej, należy przełamać strach przed ich popełnianiem i nie budować sobie barier językowych w związku z tym.

Kolejnym krokiem jest poznanie swoich najczęściej popełnianych błędów. Jeśli zdamy sobie sprawę lub ktoś inny nam o tym powie, np. nauczyciel, to będziemy bardziej zwracać na nie uwagę i z czasem je wyeliminujemy.

Systematyczność – tak

Należy sobie uświadomić, że podczas nauki języka obcego (ale i nie tylko) ważna jest systematyczność. I mowa tutaj o codzienności. Nie nauczymy się mówić w języku obcego bez mówienia w języka obcym. Osoby, które na co dzień starają się mówić w języku obcym bardzo szybko osiągają wysoki poziom komunikatywny. Ponadto pozbywają się blokady i obawy przed popełnianiem błędów. Pomimo niedociągnięć w gramatyce czy słownictwie, efekty są zauważalne.

Konwersacja to podstawa – tak

Nauka języka obcego w szkole pozostawia dużo do życzenia. Na zajęciach z grupą uczniów, podczas których przerabiana jest głównie gramatyka i uczenie się na pamięć utartych zwrotów, brakuje konwersacji. To właśnie rozmowa z lektorem (face to face) daje najlepsze rezultaty. Daje możliwość mówienia przez całe spotkanie z nauczycielem, a także pozwala na bieżąco korygować popełniane błędy. Na co na lekcjach w szkole najzwyczajniej nie ma czasu.

Nauczę się sam – błąd

Wiele osób myśli, że jest w stanie nauczyć się samemu języka obcego. Wykorzystują do tego filmy, aplikacje czy kanały na YouTubie. Owszem można nauczyć się w ten sposób niemal perfekcyjnie rozumieć innych, ale nie nauczymy się w ten sposób mówić. To kolejny przykład na to, że brak konwersacji buduje blokadę i stres przed mówieniem w języku obcym.

Lekcje z lektorem są za drogie – błąd

Błędem jest myślenie, że lekcje z lektorem są za drogie. Często jest tak, że przez brak odpowiedniego poziomu znajomości języka obcego mamy problem ze znalezieniem lepszej, dobrze płatnej pracy. Tkwimy w jednym miejscu, a bez ryzyka i inwestycji w siebie niewiele można zdobyć. Poza tym warto zdać sobie sprawę, że lektor to nie tylko osoba, która perfekcyjnie zna język, przychodzi na zajęcia, rozmawia z uczniem. Dobry lektor to osoba, która również w siebie inwestuje, zna dobre metody nauczania i stale je ulepsza. Dlatego nie powinny nas zrażać wysokie ceny za godzinę konwersacji z lektorem, bo to gwarancja nauczyciela na wysokim poziomie.

Zajęcia z nauczycielem to również większa motywacja, bo to właśnie dobry nauczyciel powinien motywować kursanta do nauki. Ponadto wydane, często niemałe pieniądze, na kurs języka obcego potrafią również zmotywować. Do tego dochodzi również ambicja. Jeśli jesteś ambitny, chcesz na kolejnych spotkaniach z lektorem być coraz lepszy, bo jeśli się nie przygotujesz, to poczujesz wstyd.