Nauka zdalna (przez internet)

W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia ze szkołą, jakiej niedane nam było wcześniej poznać – szkołą zdalną. Jak zapewne wszystkim doskonale wiadomo, miało to związek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W telewizji można było usłyszeć o tym, jak sprawnie przebiegała nauka, ale to nie do końca prawda.

Niemniej jednak nie oznacza to, że nauka przez internet jest bez sensu. Taka nauka zawsze jest wyzwaniem.

Na czym polega trudność?

Od razu pojawia się pytanie, z czego wynika trudność? Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to pytanie, w przypadku którego powodów nie brakuje. Zacznijmy jednak od tego, co jest podstawowym problemem (a w każdym razie można pokusić się o takie stwierdzenie) – chodzi o przebieg nauki. Nie wiem, jak przebiegała nauka w każdej szkole, ale mam pewne przypuszczenia. Przypuszczam, że w większości sytuacji wszystko sprowadzało się do podania tematu i robienia zadań. Krótko mówiąc – nie nie stało na przeszkodzie, aby skorzystać z możliwości, jakie zapewnia internet.

Czy podczas takiej nauki można się czegokolwiek nauczyć? Wydaje się, że jest to pytanie, na które mogą pojawić się różne odpowiedzi. W sumie najważniejsze jest podejścia dziecka (z drugiej strony można usłyszeć, że dziecko uczy się nawet wtedy, gdy przygotowuje ściągę). Ponadto trzeba pamiętać o samodyscyplinie. Jak zapewne wiesz, niektórzy nauczyciele mają problemy z dziećmi. Problemy wynikające z braku dyscypliny na lekcjach.

W takiej sytuacji nasuwa się kolejne pytanie – skoro są problemy na lekcjach, to dlaczego w domu ma być inaczej?

Wystawanie ocen

Warto też zwrócić uwagę na wystawianie ocen. Mimo wszystko trzeba było za coś wystawić oceny. Pewnie wielokrotnie schemat był prosty – wystawienie oceny za pracę, którą można było bez problemu spisać. Być może brzmi to, jak krytyka nauczycieli, ale nie należy tego odbierać w taki sposób. Nauczyciele nie mieli łatwo, szkoły nie miały łatwo, po prostu sytuacja nadzwyczajna. Niemniej jednak trzeba myśleć o przyszłości, nie mamy gwarancji, że sytuacja się nie powtórzy. Należy działać tak, aby minusy internetowej edukacji nie miały większego znaczenia.

W końcu lepsza nauka przez internet niż żadna. Ponadto taka nauka wpływa na znaczenie nauczycieli. W przypadku nauki zdalnej znaczenie nauczycieli jest mniejsze i więcej zależy od dzieci (choć może nie wszyscy się z tym zgodzą).

Popularność nauki zdalnej

Sytuacja związana z koronawirusem to również dobry moment na to, aby powiedzieć o popularności nauki zdalnej. Jeżeli myślisz, że nauka zdalna to nowość, jesteś w błędzie. Wystarczy zwrócić uwagę na internetowe kursy, które mają swoich zwolenników.

Odnosząc się do powodów, jest to wygoda i nowoczesna forma doskonalenia się. Jeżeli interesują Cię takie kursy, warto spojrzeć na oferty uczelni. W ogóle dochodzimy teraz do bardzo istotnego faktu – kursy dla każdej uczelni są czymś dodatkowym. Atrakcyjnym, ale dodatkowym. Przebieg kursu to już oddzielna sprawa.

Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, warto rozejrzeć się za jakimś wsparciem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najważniejsze są oczekiwania. Musisz wiedzieć, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Życie może wszystko zweryfikować, ale należy dążyć do robienia czegoś, o czym się marzy. Jeśli ten cel uda się zrealizować, wtedy praca stanie się przyjemnością (a to wiele ułatwi).