Niegrzeczne zachowanie podczas lekcji

Dziecko jest podczas lekcji niegrzeczne – czy jest to coś, czemu można w jakiś sposób zaradzić? Problem z zachowaniem dzieci to coś, o czym słyszy się stosunkowo często. Oczywiście nie oznacza to jednak tego, że rozwiązanie jest proste. Można nawet powiedzieć, że jest dokładnie odwrotnie.

Co jest powodem?

Być może zabrzmi to banalnie, ale przede wszystkim należy sobie przypomnieć, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Można również dodać, że niewykluczone, iż wielu rodziców nie rozumie, co oznacza przeszkadzanie podczas lekcji. Najlepszym przykładem jest chyba zaburzenie związane z potrzebą uwagi – jak wiele osób zdaje sobie sprawę z takiej możliwości? Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że rozmowa na lekcji to utrzymywanie przyjaźni i kontaktów. Dobrze, kiedy dziecko ma życie towarzyskie, ale musimy pamiętać o tym, że zajęcia wymagają określonych zasad.

Trudne położenie rodziców

Warto także odnieść się do położenia rodziców – z pełnym przekonaniem można mówić o nie najłatwiejszych okolicznościach (nie sposób wpłynąć bezpośrednio). Każda osoba ma prawo do własnej oceny, ale czy nie jest tak, że najlepszym wyjściem jest postawienie na odpowiednią motywację? Ponadto dziecko musi zrozumieć powagę sytuacji. Mając to wszystko na uwadze, konieczna jest spokojna rozmowa – chodzi o zrozumienie odczuć pociechy.

Wypada także pamiętać o tym, że dobre zachowanie to coś, co można ćwiczyć. Wystarczy skupić się na nawykach czekania i słuchania. Właściwie podejście do tematu powinno oznaczać, że za jakiś czas pojawią się (niekiedy trzeba czekać długo) efekty.