Nowa propozycja dla młodzieży: "Wakacje z wojskiem" oferują 6000 zł za 27-dniowe szkolenie

Siły zbrojne naszego kraju, w ramach nowego projektu szkoleń wojskowych dla osób cywilnych o nazwie „Wakacje z wojskiem”, prezentują atrakcyjną ofertę dla maturzystów i studentów. Zamiast tradycyjnego odpoczynku w okresie letnim, proponują 27-dniowe turnusy szkoleniowe w jednej z 70 jednostek wojskowych rozsianych po całym kraju. Każdy z trzech dostępnych turnusów zakończy się przysięgą wojskową.

Program skierowany jest do osób w wieku od 18 do 35 lat, ale szczególnie do młodych ludzi kończących w tym roku naukę w szkołach średnich. Maksymalna liczba uczestników na każdy turnus to aż 10 tysięcy. Szkolenia są darmowe, a uczestnicy otrzymają także wynagrodzenie w postaci wyposażenia o wartości 6 tysięcy złotych. Jak podkreślił Szef MON, taki program może być ciekawą alternatywą dla letnich aktywności zawodowych planowanych przez absolwentów.

Udział w takim turnusie szkoleniowym to nie tylko zdobycie podstawowych umiejętności wojskowych, ale też pierwszy krok na drodze do dalszej służby. Po zakończonym kursie, uczestnicy automatycznie trafiają do rezerwy pasywnej, jednak mogą oni także skorzystać z możliwości odbycia 11-miesięcznego kursu specjalistycznego. Również droga do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej czy do zostania żołnierzem zawodowym jest otwarta.

W uzupełnieniu do tego programu, jak podkreślił Szef MON, istnieją także inne inicjatywy skierowane do cywilów. Przykładem mogą być programy „Edukacja z wojskiem” i „Trenuj z wojskiem”, które oferują odpowiednio szkolenia dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz jednodniowe szkolenia z instruktorami Wojska Polskiego.

Projekt „Wakacje z wojskiem” to trzy turnusy o różnych terminach, aby umożliwić jak największej liczbie osób skorzystanie z tej oferty. Szczegółowych informacji udzielają przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji we wszystkich województwach. Szkolenie na tych turnusach obejmuje naukę taktyki, strzelectwa, terenoznawstwa, rozpoznania, a także wojskowych regulaminów czy musztry.

Oferta „Wakacje z wojskiem” skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi w wieku od 18 do 35 lat. Wszystkie osoby pełnoletnie, które szukają wakacyjnej pracy lub zajęcia, mogą skorzystać z tej oferty. Służba wojskowa może stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnej pracy sezonowej. Uczestnicy mają możliwość wyboru jednostki wojskowej odpowiedniej dla siebie pod kątem odległości, terminu czy charakteru służby.

Projekt „Wakacje z wojskiem” jest elementem strategicznego planu MON i Wojska Polskiego zmierzającego do zwiększenia potencjału rezerw i promocji służby wojskowej. Każdy turnus to nauka strzelania, przetrwania w terenie, walki wręcz, taktyki wojskowej, szkolenia na pojazdach wojskowych i wiele innych. To także 6 tys. zł wynagrodzenia i unikalne doświadczenie zawodowe i życiowe.