Nowy sposób na poprawę koncentracji u dzieci: uważność jako forma dodatkowych lekcji

Zainteresowanie rodziców coraz częściej przyciąga nowy trend wśród dodatkowych form edukacji dla uczniów. Chodzi tu o uważność, znane również jako mindfulness, co w praktyce oznacza skupienie i koncentrację. Na czym polegają takie zajęcia? Zazwyczaj ich głównym elementem są proste ćwiczenia mające na celu rozwinięcie zdolności skoncentrowania się.

Uczestnictwo w lekcjach z uważności może przyjmować różne formy, począwszy od zabaw interaktywnych, poprzez krótkie prelekcje, aż po ćwiczenia oddechowe czy prace grupowe. Osobą prowadzącą te zajęcia jest najczęściej specjalista pracujący z dziećmi, taki jak psycholog, pedagog czy terapeuta.

Zajęcia z uważności mogą okazać się szczególnie korzystne dla dzieci, które mają problemy z funkcjonowaniem w standardowych warunkach szkolnych. Hałas i nadmierna liczba uczniów w klasie stanowi dla nich duże wyzwanie, dlatego takie alternatywne zajęcia pozalekcyjne mogą być doskonałym rozwiązaniem.