Planowanie szkolnego roku 2024: ferie, przerwy majowe, czas egzaminów maturalnych i ósmoklasisty

Pierwsza połowa roku szkolnego 2024 dobiega końca. Po świątecznym odpoczynku, uczniowie z niecierpliwością oczekują na następne dni wolne od nauki, podczas gdy ósmoklasiści i maturzyści przygotowują się do zbliżających się egzaminów. Czy zastanawiałeś się, kiedy uczniowie będą mogli cieszyć się wolnym czasem w drugim semestrze tego roku szkolnego? Kiedy przeprowadzone zostaną matury i egzamin ósmoklasisty?

Zima w pełni, a to oznacza, że ferie zimowe 2024 są tuż za rogiem. Najbliższe dni wolne od nauki rozpoczną się już niebawem. Pierwsze ferie zimowe dla uczniów z terenów województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego planowane są na 15 stycznia. Ta pierwsza tura ferii trwa do 28 stycznia. Kolejno na zimowy odpoczynek udadzą się uczniowie z następujących województw:
22 stycznia – 4 lutego – podlaskie i warmińsko-mazurskie,
29 stycznia – 11 lutego – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie,
12 – 25 lutego – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Kolejna przerwa w nauce będzie miała miejsce pomiędzy końcem marca a początkiem kwietnia. W tym roku przerwa wielkanocna rozpocznie się 28 marca i zakończy 2 kwietnia.

Co do majówki 2024, 1 maja przypada na środę, a 3 maja na piątek. Uczniowie mogą więc liczyć na dłuższy odpoczynek – nawet do 5 dni. Dla osób dorosłych 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, więc jeśli chcą wydłużyć ten weekend, powinni wcześniej złożyć wniosek o urlop. Majówka to również ostatnia okazja dla maturzystów do odpoczynku przed egzaminami.

Matury 2024 rozpoczną się kilka dni po majówce. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich przystąpią do cyklu egzaminów dojrzałości. Wszyscy maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę i język nowożytny na poziomie podstawowym oraz jeden wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym, a także egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego. Pierwszy egzamin maturalny zaplanowany jest na 7 maja o godzinie 9:00 – tego dnia maturzyści przystąpią do egzaminu z języka polskiego. Następnie, w dniach 8-9 maja, uczniowie zdawać będą pisemnie matematykę i język obcy nowożytny. W 2024 roku matury ustne są zaplanowane na dni od 11 do 16 maja oraz od 20 do 25 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 9 lipca, tego samego dnia szkoły otrzymają świadectwa i aneksy.

Co do egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku, uczniowie klas ósmych będą zdawać egzaminy pisemne w ciągu trzech dni, począwszy od 14 maja. Tego dnia ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka polskiego. Następnie, 15 maja będzie czas na matematykę, a 16 maja na język obcy nowożytny.