Początek nowego roku szkolnego

Mamy początek nowego roku szkolnego! Większość dzieci zapewne nie cieszy się z tego faktu, ale można powiedzieć, że jest to coś normalnego.

Znalezienie miejsca w świecie

Negatywne skojarzenia ze szkołą mają związek z nauką i możliwymi nie najlepszymi stopniami. Nie trzeba też chyba dodawać, że nie najlepsze stopnie mogą skutkować reakcjami rodziców i co by nie mówić, nie należy wtedy spodziewać się niczego miłego. Oczywiście nie ma się czemu dziwić, ponieważ nauka jest bardzo ważna. Niektórzy mogą też dodać, że kary to niekoniecznie dobry sposób na motywowanie do nauki, ale to już temat na inny tekst. Można również powiedzieć, że jest to sprawa, w przypadku której przydałoby się rozejrzeć za zaufanym wsparciem.

Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że nauka to nie wszystko – szkoła to także szansa na zawarcie nowych znajomości. Znajomości, które być może przetrwają na zawsze. Nie można też zapomnieć o szkolnych miłościach – w tym przypadku trudniej o stworzenie czegoś wiecznego, ale czy ma to znaczenie? Wypada również podkreślić, że szkoła jest środowiskiem wychowawczym. Być może często się o tym zapomina, ale tak jest i należy brać to pod uwagę. Zresztą dobrze też spojrzeć na czas – jak długo dzieci przebywają w szkole? Rzecz jasna pewne znaczenie ma wiek, ale nie ulega wątpliwości, że możemy mówić o wielu godzinach.

Nie zapominajmy także o szukaniu swojego miejsca w świecie. Ktoś może powiedzieć, że w szkole dzieci muszą znać się na wszystkim. Takie przedstawianie rzeczywistości jest zrozumiałe, ale należy też zadać sobie pytanie, czy każde dziecko wie, co będzie robić za kilka (albo kilkanaście) lat? Odpowiedź jest raczej zbędna i ponadto trzeba pamiętać o tym, że zdarzają się niespodziewane sytuacje. Można też spojrzeć z innej perspektywy – szkoła powinna dać szansę na rozwijanie zainteresowań.

Wszystkiego najlepszego w nowym roku szkolnym!