Jak poprawić swoją pamięć?

Nieodłączną częścią szkoły jest nauka języków obcych. Na ten temat powiedziano już wiele, ale jest też jeszcze wiele do dodania.

Wpływ na pamięć

Skoncentrujemy się na poprawie pamięci. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to nie tak, iż na pewne okoliczności nie mamy wpływu. Trzeba wiedzieć, że w niektórych sytuacjach wpływ jest i co najważniejsze, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zareagować?

Zacznijmy od tego, że każdego dnia mózg odpowiada za produkcję tysięcy nowych komórek nerwowych – brzmi optymistycznie, prawda? Możemy również mówić o milionach połączeń między synapsami – połączenia te powstają i zanikają. Z drugiej strony u większości ludzi 50% nowych neuronów bardzo szybko umiera. Na tyle szybko, że mózg nie jest w stanie skorzystać z tego wsparcia. Można więc powiedzieć, że mamy do czynienia z sytuacją, w której pewne działania nie przynoszą wymiernych korzyści. Jak się najprawdopodobniej domyślasz, tak być jednak nie musi. Świetnym przykładem jest choćby sen – kiedy zbyt mało śpimy, trudno liczyć na efektywność. Oczywiście czasem można usłyszeć o historiach, które temu przeczą, ale nie należy się tym sugerować.

Ćwiczenia fizyczne i odpowiednie bodźce

Wspomniany sen to temat, przy którym raczej nie trzeba się zatrzymywać, ale tego samego nie można powiedzieć o ćwiczeniach fizycznych czy odpowiednich bodźcach.

Zapewne są osoby, dla których ćwiczenia fizyczne i nauka to dwie różne sprawy, ale nic podobnego. Jeżeli nie podnosisz regularnie tętna, wpływasz na osłabienie układu krwionośnego i tym samym funkcjonowanie mózgu. Można też spojrzeć na sytuację nieco inaczej – ćwiczenia fizyczne wpływają na rozrost mięśni. Jest to coś, o czym pewnie wiedzą wszyscy, a jak wiele osób wie, że ten sam proces wpływa na mózg?

Przy bodźcach należy uwzględnić, że wskazane są rozwiązania krótkie, ale intensywne. Powiedzmy, że słowo znajduje się na liście, która jest czytana przez długi czastaki przypadek to słaby bodziec. Naturalnie można się nauczyć słów, ale pamiętamy o długofalowych efektach. Dużo lepszą opcją jest fiszka i stworzenie zdania z danym wyrazem. Można także dodać jak najszybszą chęć wykorzystania danego słowa. Istotne jest też to, że mechanizmy są ważne, ale ważne jest też poznanie organizmujeżeli dochodzi do spadku koncentracji, lepiej odpuścić.

Nauka języka obcego wymaga stałej pracy nad sobą.