Projekt "Wirtualny nauczyciel na żądanie" ma start w 2024 roku

To jest epoka, w której polskie systemy edukacyjne borykają się z ogromnymi trudnościami kadrowymi. Znacznie mniej nauczycieli skutkuje koniecznością częstego organizowania zajęć zastępczych. Ogólnopolski Operator Oświaty, jedna z fundacji edukacyjnych, ma zamiar wprowadzić innowacyjne rozwiązanie tego problemu w nadchodzącym roku. Jakie innowacje edukacyjne przyniesie projekt Centrum Zdalnego Nauczania?

Nauczyciel online jako zamiennik dla tradycyjnych zastępstw
Jeżeli wejdziemy na stronę internetową tego projektu, dowiemy się, że ten program jest propozycją rozwiązania aktualnego kryzysu w polskich placówkach edukacyjnych. Brakuje wysoko wykwalifikowanych pedagogów, a taki sytuacja prowadzi do wielu zakłóceń w harmonogramie lekcji. Fundacja sugeruje nowoczesne podejście – dyrektor szkoły, która cierpi na brak nauczycieli, może skorzystać z pomocy pedagoga online.

„Zasady zarządzania szkołą obciążają jej dyrektora obowiązkiem zapewnienia realizacji programu nauczania, nawet jeśli brakuje nauczycieli. Czasami lekcje określonych przedmiotów są zawieszane na wiele miesięcy.” – komentuje Mateusz Krajewski, prezes Fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. „Teraz technologia umożliwia nam rozwiązanie tego problemu. Powinniśmy z tego skorzystać.”

Kim są uczestnicy tego programu?
W ramach tego programu powstanie tzw. Centrum Zdalnego Nauczania. Ta instytucja zatrudni 15 specjalistów w dziedzinie języków obcych i nauk matematyczno-przyrodniczych. W ramach tej inicjatywy będą prowadzone eksperymentalne zajęcia dla uczniów klas 7-8 w szkołach podstawowych oraz wybranych szkołach średnich.