Planowany układ roku szkolnego 2024/2025 zdaje się nie być zbyt pomyślny dla uczniów. Obecnie, chociaż uczniowie są w stanie cieszyć się z wydłużonej przerwy świątecznej w grudniu oraz nadchodzących ferii zimowych, perspektywy na resztę roku są mniej optymistyczne. Między innymi majówka będzie krótsza niż zazwyczaj, a letnie liczne wolne dni również doznają skrócenia. Zapraszamy do zapoznania się z dokładnymi informacjami.
W kolejnym roku szkolnym nauka potrwa nieco dłużej niż poprzednio. Pomimo tego, że uczniowie będą mieli okazję do odpoczynku podczas różnych przerw i świąt, czekanie na wyczekiwane wakacje letnie potrwa trochę dłużej. Przedstawiamy szczegółowy kalendarz dni wolnych dla uczniów, który dotyczy drugiej części roku szkolnego.
Rok szkolny 2024/2025 jest zaplanowany na niezwykle długi okres. Uczniowie spędzą więcej dni zasiadając w ławkach szkolnych, niż miało to miejsce w roku szkolnym 2023/2024. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, koniec roku szkolnego zawsze przypada na piątek najbliższy dniu 20 czerwca, co w tym przypadku oznacza 27 czerwca 2025 r., co jest prawie tydzień dłużej niż w poprzednim roku szkolnym.
Uczniowie klasy maturalnej zakończą naukę wcześniej, już 25 kwietnia 2025 r., aby przygotować się do matury. Jednak jak wyglądają plany na resztę dni wolnych? Pierwszymi dniami wolnymi od szkoły w nowym roku będą 1 i 6 stycznia, a uczniowie wrócą do nauki we wtorek, 7 stycznia 2025 roku. Niestety przerwa nie potrwa długo, gdyż już niebawem rozpoczną się pierwsze tury ferii zimowych.
Terminy ferii zimowych prezentują się następująco:
- 20 stycznia – 2 lutego 2025 r.: województwa świętokrzyskie, małopolskie, wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie;
- 27 stycznia – 9 lutego 2025 r.: województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie;
- 3 lutego – 16 lutego 2025 r.: województwa mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie oraz dolnośląskie;
- 17 lutego – 2 marca 2025 r.: województwa podkarpackie, pomorskie, śląskie, lubelskie i łódzkie.
Po powrocie z ferii zimowych rozpocznie się odmierzanie czasu do następnej przerwy. Wiosenna przerwa świąteczna, związana z Wielkanocą, przypada na okres od czwartku 17 kwietnia do wtorku 22 kwietnia. Uczniowie wrócą do szkoły w środę 23 kwietnia, natomiast tydzień później będą mieli kolejny dzień wolny – w czwartek 1 maja. Dodatkowo, 2 maja będzie dniem dyrektorskim, co również oznacza dla uczniów dzień wolny. Sobota 3 maja nie jest dniem nauki.
Dłuższą przerwę w maju mogą planować uczniowie szkół średnich ze względu na matury – ich długi weekend majowy potrwa do 7 maja 2025 r. Dla uczniów szkół podstawowych dni wolne przewidziane są na 13-15 maja, kiedy to odbędą się egzaminy klas ósmych.
Kolejnym „długim weekendem” w wielu szkołach będzie Boże Ciało, które przypada na 19 czerwca. Wiele szkół już zdecydowało o udzieleniu uczniom wolnego 20 czerwca, co jest piątkiem po święcie kościelnym. Po tym dniu pozostaje jedynie czekanie na zakończenie roku szkolnego i rozpoczęcie wakacji.