Rozpoczęcie procesu sześciorga francuskich uczniów oskarżonych o współudział w brutalnym zabójstwie nauczyciela

Francuska opinia publiczna jest poruszona procesem, który toczy się przeciwko sześciu nastolatkom, w wieku od 13 do 15 lat. Są oni oskarżeni o wspomaganie zabójcy Samuel Paty’ego, nauczyciela historii. Oskarżeni pomogli radykalnemu islamistowi, który zamordował Paty’ego w roku 2020. Podłożem niewyobrażalnej zbrodni była lekcja poświęcona „wolności słowa”, podczas której nauczyciel pokazał swoim uczniom karykaturę proroka Mahometa.

Według doniesień agencji Reuters, proces rozpoczął się w poniedziałek i toczy się za zamkniętymi drzwiami, aby chronić dobro młodzieży. Wszystkich sześciu nastolatków stanęło przed sądem oskarżeni o współudział w zbrodni.

Jednym z głównych elementów, który będzie analizowany podczas procesu, jest rola 15-letniej dziewczyny, podejrzanej o składanie fałszywych zeznań. Miała ona rzekomo powiedzieć rodzicom, że Paty nakazał muzułmańskim uczniom opuszczenie klasy w czasie lekcji. Ojciec dziewczyny złożył oficjalną skargę i zażądał, aby nauczyciel został zwolniony. Śledczy jednak dowiedli, że dziewczyna nie była w szkole w dniu, o którym mówiła, a nawet została wydalona kilka dni wcześniej.

Zarzuty postawione pozostałym uczniom są jeszcze poważniejsze – mogą odpowiadać za współudział w przestępstwie. Zgodnie z ustaleniami śledztwa, grupa nastolatków rzekomo pomogła mordercy w zidentyfikowaniu i dotarciu do nauczyciela. Mieli oni również przyjąć zapłatę w wysokości 300 euro za wskazanie ofiary. Dodatkowo, przesłuchany będzie ojciec dziewczyny, która została oskarżona o złożenie fałszywych zeznań.

47-letni Samuel Paty był pedagogiem w Conflans-Sainte-Honorine. Lekcja, która była tematem kontrowersji i protestów ze strony niektórych uczniów i ich rodziców, dotyczyła wolności słowa. W ramach tej dyskusji Paty przedstawił przykład satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo, który jest znany z krytyki religii. Pokazał on również karykaturę proroka Mahometa. Ta okoliczność wywołała oburzenie u części rodziców, którzy domagali się natychmiastowego zwolnienia nauczyciela.

W dniu 16 października 2020 roku, Paty został bestialsko zamordowany przez Abdoullakha Anzorova, 18-letniego islamistę pochodzenia czeczeńskiego. Po dokonaniu morderstwa zabójca został zastrzelony przez francuską policję.

Obecnie nastolatkowie są przesłuchiwani przez sąd dla nieletnich. Jedna z uczennic jest oskarżona o składanie fałszywych zeznań, a pozostałe pięć osób może otrzymać do 2,5 roku więzienia za współudział w zbrodni. Wśród dorosłych oskarżonych znajduje się grupa ośmiu osób, w tym ojciec jednej z uczennic.