Testy wzbudzają spore emocje

Można przypuszczać, że wielu uczniów nie lubi przygotowywać się do sprawdzianu. Wypada również powiedzieć, że stosunkowo często kończy się to nieprzygotowaniem. Brak przygotowania do sprawdzianu jest równoznaczny, z tym że zostają dwie opcje – liczenie na ściąganie lub test.

Czy test to dobry pomysł?

Ściąganie sobie zostawmy i skupmy się na teście. Nie chodzi tylko o podejście uczniów – można podejrzewać, że testy wzbudzają sporo emocji. Jeżeli chwilę się zastanowimy, z pewnością dojdziemy do wniosku, zgodnie z którym nie ma w tym nic zaskakującego. Test to nie jest idealna forma sprawdzenia wiedzy. Mówiąc najprostszym językiem, uczniowie mogą liczyć na szczęście. Można również podejść do sprawy z drugiej strony – jakie cele ma szkoła?

Na ten temat można mówić długo, także skupmy się może tylko na jednym – dbaniu o kreatywność. Czy test ma cokolwiek wspólnego z kreatywnością? Każda osoba ma prawo do własnej opinii, ale trudno mówić o czymkolwiek, co w tym kontekście jest istotne. Sprawa jest prosta – trzeba zaznaczać dobre odpowiedzi.

Czy rezygnacja z testów jest możliwa?

Warto również zadać sobie pytanie o przyszłość – czego spodziewać się za kilka lat? Czy rezygnacja z testów to coś, do czego może kiedyś dojść? Oczywiście jest to zabawa, bo niełatwo nawiązywać do przesłanek. Niemniej jednak wydaje się, że rezygnacja z testów to coś nierealnego. Testy stanowią ułatwienie, z którego raczej trudno będzie zrezygnować. Zresztą wystarczy wziąć pod uwagę to, co dzieje się na różnego rodzaju egzaminach.

Oczywiście uczniowie są najważniejsi, ale czy nie jest tak, że się o tym zapomina?