Home Edukacja Testy wzbudzają spore emocje

Testy wzbudzają spore emocje

- Dariusz Buzun

Można przypuszczać, że wielu uczniów nie lubi przygotowywać się do sprawdzianu. Wypada również powiedzieć, że stosunkowo często kończy się to nieprzygotowaniem. Brak przygotowania do sprawdzianu jest równoznaczny, z tym że zostają dwie opcje – liczenie na ściąganie lub test.

Czy test to dobry pomysł?

Ściąganie sobie zostawmy i skupmy się na teście. Nie chodzi tylko o podejście uczniów – można podejrzewać, że testy wzbudzają sporo emocji. Jeżeli chwilę się zastanowimy, z pewnością dojdziemy do wniosku, zgodnie z którym nie ma w tym nic zaskakującego. Test to nie jest idealna forma sprawdzenia wiedzy. Mówiąc najprostszym językiem, uczniowie mogą liczyć na szczęście. Można również podejść do sprawy z drugiej strony – jakie cele ma szkoła?

Na ten temat można mówić długo, także skupmy się może tylko na jednym – dbaniu o kreatywność. Czy test ma cokolwiek wspólnego z kreatywnością? Każda osoba ma prawo do własnej opinii, ale trudno mówić o czymkolwiek, co w tym kontekście jest istotne. Sprawa jest prosta – trzeba zaznaczać dobre odpowiedzi.

Czy rezygnacja z testów jest możliwa?

Warto również zadać sobie pytanie o przyszłość – czego spodziewać się za kilka lat? Czy rezygnacja z testów to coś, do czego może kiedyś dojść? Oczywiście jest to zabawa, bo niełatwo nawiązywać do przesłanek. Niemniej jednak wydaje się, że rezygnacja z testów to coś nierealnego. Testy stanowią ułatwienie, z którego raczej trudno będzie zrezygnować. Zresztą wystarczy wziąć pod uwagę to, co dzieje się na różnego rodzaju egzaminach.

Oczywiście uczniowie są najważniejsi, ale czy nie jest tak, że się o tym zapomina?

0 komentarz
0

Powiązane posty