Twoje dziecko boi się iść do szkoły?

Jak postąpić, kiedy okazuje się, że dziecko boi się szkoły? Czy jest to temat, do którego nie należy przywiązywać większej wagi? Można przypuszczać, że obawa przed szkołą to sprawa, przy której pojawiają się różne opinie. Mając to na uwadze, jest to coś, czemu warto się przyjrzeć.

Nic nie dzieje się bez przyczyny

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Teoretycznie taka informacja nie powinna zaskakiwać, ale czy rzeczywiście tak jest? Rzecz jasna to pytanie, z którym każda osoba musi zmierzyć się samodzielnie. Warto też podkreślić, że obawa przed szkołą może kojarzyć z kartkówką lub klasówką. Można też zaryzykować stwierdzenie, zgodnie z którym tylko takie skojarzenie przychodzi na myśl. To nie może dziwić, ale pamiętajmy, że są różne sytuacje. Najlepszym dowodem na to jest fobia szkolna.

Czym jest fobia szkolna?

Czas zadać sobie pytanie, czy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest fobia szkolna? Od razu odpowiadając, fobią szkolną określa się utrwaloną niechęć do szkoły. Bardzo ważne jest też to, z jakimi uwarunkowaniami mamy do czynienia. Warto też zaznaczyć, że to kolejny dowód, iż skojarzenia mogą okazać się mylące. Mówiąc wprost – utrwalona niechęć może wynikać choćby z zaburzeń buntowniczych. Nie możemy też zapomnieć, że każda utrwalona niechęć wymaga szczegółowej diagnozy psychologicznej. Reszta to przypuszczenia, które nie muszą odzwierciedlać stanu faktycznego. Co więcej, nie wolno wykluczyć konieczności skorzystania z diagnozy psychiatrycznej.

Dobrze jeszcze zastanowić się nad rozpoznaniem fobii szkolnej. Nie trzeba chyba dodawać, że czas jest bardzo ważny. Najkrócej rzecz ujmując, fobia szkolna jest formą zaburzenia lękowego wywołaną przez obecność innych osób. Warto również podkreślić, że można mówić o obawach związanych z ocenami innych. Co za tym idzie, dochodzi do unikania niektórych sytuacji. Takie podejście to oczywiście pozorne wyjście, wszak trzeba dbać o funkcjonowanie społeczne.

Strachu przed szkołą nie można lekceważyć

Jak widać, są różne sytuacje. Trudno mówić o szczegółach, ale jedno jest pewne – rodzice nie mogą lekceważyć strachu dziecka przed szkołą. Konieczne jest określenie problemu i znalezienie właściwego rozwiązania.