Uwaga na krytykę!

Pobyt w szkole może kojarzyć się z nauką czy nawiązywaniem ciekawych przyjaźni. To zrozumiałe, ale pamiętajmy o tym, że nie zawsze jest idealnie. Świetnym przykładem jest choćby nieodpowiednie zachowanie uczniów.

Co się stało?

Nieodpowiednie zachowanie uczniów to temat, o którym można opowiadać naprawdę długo. Niemniej jednak szczegóły nie są w tym momencie ważneteraz liczy się rozmowa z rodzicami. Jeżeli dziecko zachowuje się w szkole niewłaściwie, można założyć, że rodzice się o tym dowiedzą (rzecz jasna powinni się o tym dowiedzieć).

Tak dotarliśmy do pytania, jak zareagować na złe zachowanie dziecka? Niektórzy mogą powiedzieć, że sprawa jest prosta, czyli kara być musi. Takie myślenie jest zrozumiałe, ale pamiętajmy o tym, że prawda nie zawsze jest oczywista. Ponadto mowa o temacie, który jest skomplikowany i warto mieć to na uwadze – w końcu najważniejsze jest szczęście dziecka.

Wszystko ma znaczenie

Kiedy dzieje się źle, prędzej lub później trzeba porozmawiać. Dobrze też uwzględnić, że podczas rozmowy każdy detal ma znaczenie. Być może dla wielu osób takie myślenie jest przesadą, ale o przesadzie nie ma mowy – wystarczy powiedzieć, że rozmowa musi rozpocząć się w odpowiednim momencie (po obu stronach wskazany jest spokój). Mówi się także o tym, że dobrze zacząć od pochwały. Niewykluczone, że dla wielu osób brzmi to irracjonalnie, ale tak właśnie wypada zrobić. Dodatkowo z pewnością jest coś, za co dziecko można pochwalić.

Teraz nadszedł moment, kiedy konieczne jest skupienie się na krytyce. Jeżeli ktoś zasługuje na krytykę, trzeba o tym mówić i nie można zapomnieć o tym, że krytyka ma dotyczyć zachowania. W zasadzie oczywiste, ale czy nie jest tak, że wielokrotnie dochodzi do krytyki osoby? Na pewno jest to coś, nad czym przydałoby się pomyśleć. Rodzice muszą zdawać sobie sprawę z tego, że właściwe podejście wpływa na budowanie poczucia wartości. Jeżeli podejście jest niewłaściwe, sytuacja przedstawia się odwrotnie. Istotne jest też koncentrowanie się na tym, co dziecko może zmienić.

Na tym zakończymy, ale to tylko namiastka tego, o czym powinno się pamiętać – z krytyką wiążą się różnego rodzaju niebezpieczeństwa.