Wszawica – dowiedz się o najważniejszych faktach

Czym charakteryzują się na co dzień wszy? Jaki jest generalnie cykl życia takich właśnie owadów? A może przede wszystkim interesuje Cię kwestia dotycząca tego, jak mogą przenosić się wszy z jednej lokalizacji do drugiej? O tym napisaliśmy w poniższym poradniku. Przeczytaj go i dowiedz się, jak należy się także chronić przed tymi pasożytami.

Generalnie wszy mają kilka cech, które są dość charakterystyczne. Wszawica to zaś taki temat, który nie powinien być potraktowany po macoszemu. Warto zaznaczyć, że wszy żyją na owłosionej skórze. Ten problem może dotykać nie tylko dorosłych, ale tak samo dzieci. Warto mieć tego świadomość. Co jeszcze jest tutaj wyjątkowo kluczowe? Na pewno taka sprawa, że zasadniczo wszawica jest bardzo dokuczliwa. Ta choroba między innymi skutkuje tym, że bardzo chce nam się drapać po głowie. Przez to normalne funkcjonowanie jest mocno utrudnione. Co jeszcze jest tutaj kluczowe? Na pewno taka sprawa, że wszy mają owalny kształt. Nawet nieco wydłużony, co jest istotne. Na przykład w czasie „poszukiwań” tych pasożytów we włosach naszych pociech. Okazuje się, że o wiele łatwiej i tak jest zidentyfikować gnidy. Są to bardzo charakterystyczne jaja wszy. Ogólnie dużo faktów na ten właśnie konkretny temat znajduje się zaś między innymi na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/.

Zastanawiasz się, czym jeszcze cechują się te pasożyty? Może nie są one bardzo groźne, ale na pewno niesamowicie dokuczliwe. Okazuje się, że nie mają one skrzydeł. Dziwne, prawda? Wszak piszemy w ramach dzisiejszego artykułu o owadach. Dodatkowo te pasożyty mają aparat gębowy. Typu kłującego-ssącego. Co równie istotne, te pasożyty na co dzień żywią się krwią człowieka. Są zatem naprawdę bardzo dokuczliwe. Jak wygląda zaś cykl życia tych pasożytów? Generalnie samica wszy ludzkiej żyje mniej więcej przez 40 dni. W tym okresie składa co najwyżej 300 jaj. Jeśli zaś chodzi stricte o rozwój zarodkowy, to trwa on około siedem dni. W momencie, kiedy larwa jest ukształtowana, to opuszcza ona osłonki jajowe przez wieczko, które jest otwarte. Muszą minąć mniej więcej dwa tygodnie od czasu wylęgu, aby pojawiły się dorosłe owady. Co ważne, wszy świetnie odnajdują się we włosach naszych dzieci. Poza tym występują również we fryzurach dorosłych. Dlatego nie można tego tematu bagatelizować.

W jaki sposób te insekty potrafią przenosić się z miejsca na miejsce? Wiesz już z poprzedniej części dzisiejszego tekstu, że te pasożyty nie mają skrzydeł. Nie są zatem w stanie latać. Nie potrafią też w ogóle skakać. Dodatkowo wszy nie są w żaden sposób przenoszone przez zwierzęta domowe. W jaki sposób stanowią zatem dla nas zagrożenie? Poprzez kontakt bezpośredni. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy głowy i zarazem włosy dwóch osób stykają się ze sobą. Jeśli jedna z nich ma wszy, to ten drugi człowiek zaraz ma ten sam kłopot. A nie da się ukryć, że na przykład dzieci często przytulają się w czasie zabaw, czy wspólnego odpoczynku w przedszkolu itp. Dodatkowo tych pasożytów nie brakuje w galeriach itp. Jeśli masz wszy (albo Twoja pociecha), to warto zaś stosować preparaty z serii Pipi Nitolic. Są one skuteczne i bezpieczne.