Jak podnieść poziom języka angielskiego? Praktyczne przykłady

Wyższego poziomu angielskiego nie zagwarantują Ci jedynie lekcje w szkole językowej. Aby uczyć się efektywnie musisz pracować również poza salą ćwiczeniową. Angielskiego uczymy się w praktyce – poprzez powtarzanie i utrwalanie tego, co już umiemy oraz poznawanie nowych, bardziej zaawansowanych zwrotów i konstrukcji. Oto kilka sposób na to, by osiągnąć wyższy poziom językowy w niedługim czasie!

Działaj regularnie. W tym celu możesz się umówić np. z nauczycielem na lekcje angielskiego online, zainwestować w business english kurs lub w angielski z native speakerem. Często „zewnętrzne” zobowiązanie wobec drugiej osoby sprawia, że łatwiej mobilizujemy się do działania i zapobiegamy językowemu rozleniwieniu. Jeżeli chcemy wejść na stopień zaawansowany – musimy włożyć w to odpowiednią ilość pracy.

Mów po angielsku poza zajęciami. Im bardziej „zanurzysz się” w dany językiem, tym lepiej zaczynasz nim władać – zjawisko to nazywamy immersją językową. W ten naturalny sposób małe dzieci uczą się rozumieć swoich rodziców, a następnie same biegle posługują się językiem ojczystym. Staraj się obcować z językiem angielskim najczęściej jak się da – zmień ustawienia na swoim telefonie komórkowym na wersję angielską, oglądaj zagraniczne seriale i filmy, zaobserwuj angielskojęzyczne konta na swoich social mediach, znajdź forum, na którym możesz porozmawiać z obcokrajowcami. Pomysłów jest wiele – dostosuj je do swojego stylu życia.

Zacznij pisać w obcym języku. Począwszy od listy zakupów poprzez e-maile aż do rozprawek na dany temat – nie bój się tworzyć tekstów w języku angielskim i nie przerażaj się błędami! Staraj się pisać samodzielnie – bez pomocy tłumacza czy słownika, a później sprawdź w translatorze lub najlepiej z nauczycielem, czy udało Ci się poprawnie użyć danych zwrotów, słów i struktur gramatycznych. To trudne zadanie, ale o ogromnym potencjale rozwojowym – satysfakcja, która pojawi się po jego wykonaniu, wynagrodzi Ci cały trud!

Wykonuj różne ćwiczenia językowe. Miksuj ich rodzaje i formy, korzystaj z różnych podręczników. Możesz rozwiązywać krzyżówki, tłumaczyć całe zdania, grać w gry językowe, korzystać z fiszek czy porządkować rozsypanki. Nie przyzwyczajaj się tylko do jednego typu zadań – Twój mózg potrzebuje różnorodnych bodźców, aby trwale zapamiętać dany materiał.
Tylko tyle i aż tyle – bądź sumienny w swoich staraniach, a nic nie będzie w stanie Ci przeszkodzić w drodze do lepszej znajomości języka angielskiego. Powodzenia!