Jak uczyć się efektywnie do sprawdzianu?

Jesteś uczniem i zastanawiasz się jak efektywnie uczyć się do sprawdzianu czy odpowiedzi ustnej? W poniższym wpisie znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie zasady stosować oraz jakie narzędzia stosować?

Jak uczyć się efektywnie?

Z pewnością część z nas ma problem z przyswajaniem wiedzy na sprawdziany. Poznaj kilka zasad, dzięki którym będzie to łatwiejsze. Poznaj pięć najważniejszych.

  • Koncentruj się tylko na zadaniu do nauki. Warto usunąć wszystkie rozpraszacze tj. telefon, pilot od telewizora, tablet. Mało kto potrafi się skupić np. gdy gra muzyka lub telewizor leci w tle. W trakcie rób sobie małe 5-minutowe przerwy np. co około 30 minut.
  • Naukę warto podzielić na mniejsze części. Nie jest to tak prosta reguła jak mogłoby się wydawać. Co ważne odwlekanie nauki zwiększa stres, bo materiał nawarstwia się.
  • Różnicuj naukę. Warto przeplatać sobie naukę różnych przedmiotów. Mózg nie przepada za nauką podobnych przedmiotów przez długi czas.
  • Angażuj w naukę jak największą ilość zmysłów – wzrok, słuch, dotyk. To skłania do większej aktywacji mózgu. Podczas nauki warto również wykonywać wybraną aktywność, a nie tylko siedzieć. Można powtarzać materiał spacerując po pokoju, czy też bujając się na piłce.
  • Tłumacz zagadnienie innej osobie. To zdecydowanie najbardziej efektywne rozwiązanie. Może to być kolega z klasy, rodzic, rodzeństwo. Warto uczyć się w grupie.

Podsumowując warto testować różne formy nauki i wybrać tę która jest najbardziej skuteczna dla danego ucznia. Formy są różne np. czytanie na głos, porównywanie tabeli, wykresów, opowiadanie komuś, odpowiadanie na głos, zadawanie w grupie pytań, spisywanie notatek, rysowanie skojarzeniowe, podkreślanie słów klucz w tekście.

Narzędzia do pomocy w nauce

Przed sprawdzianem warto wykonać kilka próbnych testów. Taką stroną są sprawdziany.net. Znajdują się na niej różnorodne materiały z przedmiotów tj. język polski, historia, biologia, geografia, chemia. Dotyczą one przede wszystkim szkoły podstawowej od czwartej do ósmej klasy.

Wszystkie materiały do sprawdzianów są zgodne z reformą wprowadzoną w 2017 roku. Sprawdziany są aktualizowane na bieżąco. Egzaminy są przygotowywane przez profesjonalnych nauczycieli. Mają one różny poziom trudności i są nawiązaniem do działów, które są zawarte w podręcznikach. Ze strony ze sprawdzianami korzysta już prawie 20 000 użytkowników. Taka platforma świetnie sprawdzi się podczas powtórek, zwłaszcza w trakcie nauki zdalnej.

Materiały przydadzą się również przy powtórkach do egzaminu ósmoklasisty.

Jakie są Waszym zdaniem najbardziej efektywne sposoby nauki?