Nauczyciele nie zawsze panują nad uczniami – dlaczego?

Od ponad roku dominuje nauka zdalna, ale wyobraźmy sobie, że pandemia jest już przeszłością. W takiej sytuacji możemy mówić o standardowym nauczaniu, czyli nauce stacjonarnej. O tego rodzaju nauce można mówić bardzo długo, ale w tym momencie znaczenie ma tylko jedna sprawa – zapanowanie nad uczniami – dlaczego nauczyciele nie zawsze potrafią zapanować nad uczniami?

Dzieci potrafią dokuczać

Ktoś może powiedzieć, że jest to związane z dokuczaniem uczniów. Złe zachowanie uczniów to coś, co można jak najbardziej zrozumieć. Nauczyciele niejednokrotnie muszą stawać przed bardzo trudnym zadaniem. Z drugiej strony warto zadać sobie pytanie, kto powinien rządzić w klasie?

Jesteśmy różni

Pamiętajmy także o tym, że jesteśmy różni. To piękne, aczkolwiek czasem chciałoby się mieć coś, co mają inni. Dokładnie mówiąc, chodzi o podejście do życia – nietrudno zauważyć, że jedni są spokojni, a drudzy bardziej impulsywni. To naturalnie przykład i co najważniejsze, przykładów można wymienić jeszcze wiele. Skoro już jesteśmy przy podejściu, realia są takie, że trzeba znaleźć idealne wyjście – coś, co sprawi, że uczniowie będą zachowywać należyty szacunek.

Podział nauczycieli

Pierwsze skojarzenie z podziałem nauczycieli to dzielenie według przedmiotów. Niemniej jednak w tym momencie chodzi o coś zupełnie innego. Można powiedzieć, że jest to rozwinięcie tego, o czym już była mowa.

Weźmy sobie pod uwagę nauczycieli, u których uczniowie są spokojni – czy nie są to przypadkiem osoby, które mają spore wymagania? Dobrze też zastanowić się nad tym, czy wymagający nauczyciele mogą być jednocześnie wyluzowani. Oczywiście zawsze mogą zdarzyć się jakieś wyjątki, ale zdaje się, że nie sposób połączyć jedno z drugim. Zatrzymajmy się może jeszcze przy osobie odpowiedzialnej za praktyczne przygotowanie do zawodu – czy możemy mówić o autorytecie?

Wymienione przykłady pokazują, jak różni są nauczyciele. Wydaje się też, że jest to poniekąd problem – uczniowie potrafią wykorzystywać uległość. Z drugiej strony trudno, aby człowiek zmienił się z dnia na dzień. Nie zapominajmy też o tym, że nauczyciele są bardzo ważni, ale najważniejsi są uczniowie. Jeżeli ktoś nie zamierza się uczyć, nawet najlepsza osoba może okazać się bezradna. Co więcej, taka sytuacja to nie jest tylko kłopot tych, którzy odpowiadają za nauczanie.