Jaką szkołę rysunku wybrać w Krakowie?

W ostatnich latach pojawia się wiele nowych szkół rysunku w Krakowie. Z jednej strony duży wybór na rynku edukacji artystycznej umożliwia znalezienie odpowiedniego miejsca. Z drugiej strony nieco go utrudnia. Jak spośród tak wielu rozmaitych szkół wytypować tę najlepszą? W pierwszej kolejności na pewno warto ustalić pewne kryteria i zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę rysunku? Podpowiadamy!

Określ swój cel

Co powinieneś zrobić, zanim zaczniesz przeglądać oferty szkół rysunku? Przede wszystkim określ swój cel — pozwoli Ci to nieco zawęzić obszar poszukiwań. Ostatni raz rysowałeś, gdy byłeś dzieckiem? Zapisz się na zajęcia hobbystyczne, gdzie nauczyciele od podstaw nauczą Cię wszystkich technik rysowania. Często szkoły organizują pierwsze zajęcia za darmo, na których będziesz mógł sprawdzić, czy rysowanie jest dla Ciebie. Znasz już podstawy i chcesz rozwijać się dalej? Wybierz zajęcia dla zaawansowanych lub zdecyduj się na indywidualny kurs rysunku. Możesz także zdecydować się na kursy tematyczne np. surrealistyczne rysunki lub ilustracje wektorowe. Jeżeli przygotowujesz się do zdania egzaminów na uczelnie wyższe, to sprawdź szkoły, w których program nauki prowadzi kompleksowe kursy przygotowywacze np. https://totu.net.pl/. Wybierz szkołę rysunku, która posiada w swojej ofercie interesujący Cię kurs.

Czy musisz umieć rysować, żeby zapisać się na kurs?

Wiele osób boi się rozpocząć naukę rysowania, bo „nic nie umie”. Czy musisz umieć rysować, by zapisać się do szkoły rysunku? Zdecydowanie nie! Wiele kursów jest przeznaczonych dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z rysowaniem i chcą rozwijać swoje umiejętności. To właśnie w szkole nauczysz się technik rysowania pod okiem doświadczonych instruktorów, która oferują wsparcie i instrukcję od podstaw. Znacznie istotniejszą kwestią, niż to czy potrafisz rysować, jest to czy chcesz się tego nauczyć. Praktyka ma bowiem największe znaczenie — im więcej rysunków wykonasz tym, będą one lepsze. Jaką szkołę rysunku wybrać, jeżeli nie umie się rysować? Praktycznie każda szkoła rysunku posiada w swojej ofercie kursy podstawowe, na które bez problemu możesz się zapisać!

Kurs stały czy weekendowy?

Wybierając szkołę rysunku, zwróć uwagę na harmonogram jej kursów. Dzielą się one zazwyczaj na stałe i weekendowe. To jaki kurs wybierzesz, zależy od Twoich preferencji i harmonogramu dnia. Jeżeli wolisz chodzić na kurs rano, upewnij się, że jest taka możliwość, ponieważ najczęściej są one prowadzone wieczorami. Zwróć uwagę czy szkoła rysowania, którą jesteś zainteresowany, oferuje możliwość odrobienia nieobecności w innym dniu oraz czy można zmieniać wybrane dni lub godziny zajęć w trakcie trwania kursu.

Profesjonalna kadra

Szkoła rysunku bez wątpienia powinna posiadać doświadczonych i utalentowanych artystów, którzy mają wiedzę i umiejętności niezbędne do nauczania rysowania. Dobrzy prowadzący powinni być mentorami, którzy pomogą Ci w rozwijaniu umiejętności oraz dostosują się do twoich indywidualnych potrzeb. Metody nauczania są różne, dlatego warto umówić się na pierwszą lekcję zapoznawczą i zobaczyć, w jaki sposób prowadzone są zajęcia. Nauczyciele uczący w szkole powinni nie tylko posiadać osiągnięcia artystyczne, ale także powinni mieć umiejętności pedagogiczne — potrafić przekazywać wiedzę zrozumiale. Co jeszcze cechuje dobrego prowadzącego? Powinien on być na bieżąco w świecie sztuki oraz otwarty na nowe trendy i techniki w sztuce.

Materiały potrzebne na lekcje rysunku

Koniecznie sprawdź, czy szkoła rysunku, do której chcesz się zapisać, zapewnia narzędzia rysunkowe dla swoich kursantów. Jeżeli kursant musi posiadać własne artykuły artystyczne, przygotuj się na dodatkowy wydatek. Sam zestaw ołówków grafitowych może kosztować 40 zł, a na tym się nie kończy. Musisz zaopatrzyć się także w węgiel kreślarski, gumki, temperówki i papier. Znacznie korzystniejszym wyborem będzie zapisanie się do szkoły, która zapewnia swoim kursantom niezbędne narzędzia.