Nowe trendy w działaniach pozaszkolnych zastępując tradycyjne aktywności takie jak piłka nożna czy nauka języka angielskiego

Stałe elementy pozaszkolnej edukacji, takie jak piłka nożna, balet czy lekcje języka angielskiego, ustępują miejsca nowym, oryginalnym formom aktywności. Rozwijanie potencjału ucznia nie musi być jednowymiarowe i ograniczone do typowych zajęć. Przeciwnie, coraz bardziej cenione są innowacyjne pomysły na dodatkową edukację, które mogą pobudzić ciekawość dziecka. Oto kilka propozycji nowatorskich zajęć pozalekcyjnych.

Akrobatyka dla dzieci jest idealnym wyborem dla energicznych maluchów, które uwielbiają fizyczną aktywność. Fikołki, szpagaty czy inne zabawy ruchowe to doskonały sposób na rozwijanie koncentracji i ogólnych umiejętności psychoruchowych. Akrobatyka staje się coraz popularniejsza jako atrakcyjna forma aktywności sportowej, która może prowadzić zarówno do hobbystycznego zainteresowania, jak i profesjonalnej kariery sportowej.

Zajęcia z emisji głosu są kolejną interesującą opcją. Najczęściej kojarzone z terapią logopedyczną, mogą jednak przynieść korzyści wszystkim dzieciom, niezależnie od ich umiejętności fonetycznych. Praca nad poprawną emisją głosu, ćwiczenia artykulacyjne i fonacyjne, czy nauka prawidłowego oddychania mogą zwiększyć pewność siebie dziecka w różnych sytuacjach społecznych i szkolnych.

Kąpiele leśne, znane jako Shinrin yoku, to stosunkowo nowa forma relaksacji opierająca się na długotrwałym kontakcie z naturą. Ten trend nawiązuje do pradawnej wiedzy o zdrowotnych właściwościach lasu, potwierdzonej współczesnymi badaniami. Niektóre polskie placówki oferują już zajęcia tego typu dla najmłodszych czyli dzieci.

Ostatnim trendem jest powrót do tradycyjnego harcerstwa. Po latach zaniedbań, harcerstwo wraca do łask jako alternatywa dla rozrywek cyfrowych. Harcerskie wyjazdy i zajęcia pozalekcyjne oferują możliwość nauki takich umiejętności jak dyscyplina, gotowanie czy socjalizacja. Często są one również połączone z dodatkowymi kursami, na przykład językowymi.