Podkrągłe oczy u maluchów – czy to powód do zaniepokojenia i odpowiedniej reakcji?

Znamienne, niebieskawe przebarwienia pod oczami małego dziecka mogą wywoływać obawy wśród rodziców, szczególnie jeżeli niespodziewanie pojawiły się one. Czy mogą one wskazywać na coś konkretnego? Częstokroć zdarza się, że „podkrągłe oczy” są cechą genetycznie przekazywaną i nie mają bezpośredniego wpływu na nasze zdrowie. Niemniej jednak, mogą one być rezultatem niedostatecznej ilości snu, a brak wystarczającej regeneracji skutkuje zmienionym stanem skóry, co ma największy wpływ na delikatną skórę okalającą oczy.

Jakie są przyczyny podkrążonych oczu u dzieci?

Sprawa jest prosta – skóra umiejscowiona pod oczami jest szczególnie cienka, co powoduje, że znajdujące się poniżej naczynia krwionośne mogą prześwitywać, dając efekt sinawych przebarwień. Jeżeli jest to naturalna cecha urody naszego dziecka, nie powinno to budzić naszego niepokoju. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja, kiedy takie objawy pojawiają się sporadycznie lub stają się bardziej widoczne. W takim wypadku możemy podejrzewać problemy zdrowotne, takie jak:

  • odwodnienie – kiedy skóra traci na elastyczności, cienie pod oczami są bardziej zaznaczone
  • zarażenie pasożytami, np. owsikami. Dodatkowymi symptomami mogą być bóle brzucha i niespokojny sen
  • alergia, która powoduje przekrwienie błon śluzowych i spojówek, co uwidacznia podkrążone oczy
  • anemia – niedobór żelaza i hemoglobiny sprawia, że skóra jest blada i zwiększa się widoczność naczyń krwionośnych w okolicach oczu
  • niedobór witaminy K
  • cukrzyca, której towarzyszy częste oddawanie moczu (ryzyko niedostatecznego nawodnienia organizmu)
  • niedoczynność tarczycy, której towarzyszą kłopoty ze snem i ciągłe uczucie zmęczenia
  • choroby nerek – jednym z charakterystycznych objawów jest opuchlizna wokół oczu
  • przewlekłe choroby płuc

Jak odpowiednio zareagować, gdy nasza pociecha ma podkrążone oczy?

Jeśli problem utrzymuje się lub wraca, powinniśmy ustalić jego przyczynę i odpowiednio zareagować na kłopot zdrowotny, np. przeprowadzić kurację przeciwko pasożytom czy urozmaicić dietę w produkty bogate w żelazo, aby zwalczyć anemię. Niezależnie od tego musimy zadbać o to, aby nasze dziecko prowadziło regularny tryb życia z odpowiednią ilością snu nocnego (najlepiej 8-11 godzin, w okresie dojrzewania nawet więcej). Codzienny jadłospis powinien zapewniać minimum 2 litry wody, świeże warzywa (połowa porcji na talerzu) i owoce (zamiast słodyczy).

Domowe metody na podkrążone oczy

Chłodne kompresy z mleka (zwilżamy nim płatki kosmetyczne) albo z naparu z rumianku bądź torebki czarnej lub zielonej herbaty pomogą pokonać opuchliznę. Działają tak, że naczynia krwionośne się zwężają, zmniejsza się obrzęk i zasinienie. Podobnie działa również nakładanie plasterków świeżego ogórka.

Zamiast korzystania z elektroniki, lepiej zaproponować dziecku spacer po świeżym powietrzu, który dotleni cały organizm (także skórę).