Za oknem wciąż nie ma śladu po sezonowych owocach, dlatego często sięgamy po pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty. Jednak cytrusy mogą być przyczyną reakcji alergicznych, zwłaszcza wśród najmłodszych. Dobrze jest znać symptomy, które mogą na to wskazywać.
Cytrusy są bogatym źródłem różnych alergenów roślinnych – od białek, przez substancje zapachowe, aż po związki chemiczne obecne w ich skórkach. Dodatkowo, ich naturalna kwasowość może prowadzić do podrażnień skóry czy błon śluzowych jamy ustnej, gardła oraz przewodu pokarmowego. To szczególnie niekorzystne dla osób o delikatnym systemie trawiennym.
Objawy wywołane przez alergię na cytrusy
Pierwszym objawem może być swędząca wysypka lub pokrzywka. Pojawiają się one tam, gdzie skóra miała styczność z sokiem cytrusowym lub po konsumpcji owoców cytrusowych. To rezultat działania układu odpornościowego, który reaguje na obecne w cytrusach białka.
Drugim symptomem jest swędzenie i zaczerwienienie skóry. Te symptomy mogą pojawić się szczególnie w okolicy ust oraz na twarzy po spożyciu cytrusów. Możliwe jest także odczuwanie swędzenia w jamie ustnej lub na języku.
Kolejnym objawem są dolegliwości gastryczne. Dzieci mogą skarżyć się na ból brzucha, nudności, wymioty lub biegunki. Wszystkie te symptomy wynikają z reakcji przewodu pokarmowego na alergeny i często są sygnałem nietolerancji pokarmowej.
Warto zwrócić uwagę również na katar, kaszel lub problemy z oddychaniem. Alergia na cytrusy może objawiać się symptomami podobnymi do przeziębienia, takimi jak katar, kaszel, a nawet astmatycznymi objawami, takimi jak oddech lub trudności w oddychaniu, jeśli reakcja alergiczna wpłynie na układ oddechowy.
Ostatnim objawem, który należy brać pod uwagę jest obrzęk. W niektórych przypadkach może on wystąpić wokół ust, języka, a nawet gardła. Jest to poważne zagrożenie i może prowadzić do anafilaksji – stanu zagrażającego życiu, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.