Przyszłość programu edukacyjnego "Poznaj Polskę" – ocena Ministerstwa Edukacji Narodowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi obecnie analizę efektywności programu edukacyjnego „Poznaj Polskę”, który został zaimplementowany w 2023 roku. Barbara Nowacka, reprezentująca resort, przedstawiła stanowisko na ten temat.

Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zadał pytanie odnośnie kontynuacji programu „Poznaj Polskę”, który rozpoczął swoją działalność w 2021 roku. W swojej interpelacji parlamentarnej, przypomniał o celu programu, który polegał na dofinansowaniu wyjazdów edukacyjnych dla uczniów. W ciągu dwóch pierwszych lat działania programu (2021-22), korzystało z niego blisko 920 tysięcy uczniów z różnych regionów kraju. Łącznie zorganizowano 22 tysiące wycieczek do niemalże 1300 miejsc o charakterze edukacyjnym, a suma rządowego dofinansowania wyniosła ponad 180 milionów złotych.

Dolata odnotował również decyzję ministra Przemysława Czarnka z września 2023 roku, która zakładała transformację programu „Poznaj Polskę” w nowy projekt, nazwany „Bon szkolny – Poznaj Polskę”. Dodatkowo, na realizację nowego programu zarezerwowano w budżecie państwa ponad miliard złotych. Poseł wyraził zainteresowanie przyszłością programu, które jest także istotne dla wielu nauczycieli i rodziców.

Barbara Nowacka w swojej odpowiedzi podkreśla, że program „Bon szkolny – Poznaj Polskę” to jedynie deklaracja zaprezentowana przez ówczesnego Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Do 13 grudnia 2023 roku, kiedy doszło do zmiany na stanowisku ministra, nie rozpoczęto żadnych prac dotyczących uruchomienia tego programu.

Nowacka wyraża swoje pozytywne opinie na temat programu „Poznaj Polskę”, który miał za zadanie wzbogacić proces edukacyjny poprzez organizację różnorodnych wycieczek szkolnych. Obecnie trwa proces sprawozdawczy z realizacji programu w 2023 roku, podczas którego znaleziono pewne słabości.

Jednym z problemów jest potrzeba ujednolicenia, uszczelnienia oraz automatyzacji procesu rozliczenia uczestników programu. Nowacka postuluje o wzmacnianie i unifikowanie procedur kontroli i analizy finansowej, aby umożliwić efektywne i prawidłowe uczestnictwo w programie, skuteczne realizowanie zaplanowanych zadań oraz prawidłowe rozliczanie przyznanych środków finansowych.