Życiowe nieszczęścia

Można przypuszczać, że okres nauki to czas, który większość dorosłych wspomina dość dobrze. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że w życiu zdarzają się różne sytuacje – nie można powiedzieć, że jest źle albo dobrze.

Porównywanie się do innych

Jak się można domyślić, chodzi o temat, w przypadku którego jesteśmy w stanie poruszyć mnóstwo istotnych spraw. O niektórych tematach można pewnie rozmawiać nieustannie. Z drugiej strony teraz skupimy się tylko na jednej sprawie – chodzi o porównywanie się do innych. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że porównywanie się do innych możemy uznać za jedno z większych źródeł nieszczęść.

Dobrze też zadać sobie pytanie, jak to ma się do szkoły? Najprościej stwierdzić, że nijak, bo przecież rodzice dzieci mogą mieć bardzo dobrą sytuację materialną, jak i mnóstwo problemów. Jakby tego było mało, nauczyciele nie pomagają. Każda osoba ma prawo do własnych odczuć, ale czy nie jest tak, że wszyscy oceniani są zgodnie z przyjętą miarą? Tyczy się to nauki, jak i zachowania. Nie można też zapomnieć o tym, że nauczyciele lubią przyklejać uczniom łatki. Łatka przyklejona jest na samym początku nauki – nauczyciel uznaje, że dana osoba jest dobra lub zła. Nie trzeba chyba dodawać, że później trudno o zmianę opinii. Wypada też podkreślić, że młodzi ludzie zmieniają się szybciej, niż niektórym może się wydawać. Oczywiście nie oznacza to tego, że leń natychmiast stanie się osobą pracowitą. To też przykład tego, że mamy więcej niż 2 opcje.

Dobrze też zadać sobie pytanie, jak walczyć z tym, co się dzieje? Walka z tym, co się dzieje, na pewno nie jest łatwa, ale nie oznacza to tego, że możemy mówić o stawaniu na straconej pozycji. W zasadzie wszystko sprowadza się do dwóch spraw – patrzenia na siebie i odpowiedzialnego podejścia. Trzeba robić swoje, ale trzeba też mieć przekonanie do tego, jak się postępuje.